Art & Kulturë

Këtë fundjavë shko për Opera në Park

Këtë fundjavë nëse nuk ke plane, shko te Parku i Liqenit dhe dëgjo Opera. “OPERA NË PARK 🎼 Eja kalo fundjavën nën atmosferën fantastike të artistëve të jashtëzakonshëm të Teatrit të Operas dhe Baletit në sheshin “Skënderbej”. Tri net magjike, në datat 18 – 20 korrik, ora 21:00. 🕺💃 Mos harro, merr familjen dhe miqtë!”, […]

4 instrumentistë kuarteti Minguet më 4 korrik në Durrës

Me gjashtëmbëdhjetë tela muzikorë dhe katër instrumentistë kuarteti Minguet zbulon nga e para kufijtë e dëgjimit. Me interpretimet e veprave të njohura dhe të panjohura të autorëve të mëdhenj ata që nga viti 1988 pushtojnë zemrën muzikore të të gjitha kulturave nëpër botë – “sepse mënyra e hareshme me të cilën ansambli shpreh dhe sjell […]

OPERA SOUL/ Cikël koncertesh Recitale – Solistike

Sot – ora 19:00 Në sallën “Unesco” në Muzeun Historik Kombëtar. Solistët Sonila Baboçi, Simona Karafili dhe Denis Skura sëbashku me koncertmaester Lindita Kotorri Alcanii dhe ansambli i harqeve i TKOB ju mirëpresin sot në orën 19:00 në Muzeun Historik Kombëtar. Cikli i koncerteve “Opera Soul” është kthyer tashmë në një ndër eventet më të rëndësishme për qytetarët e Tiranës.

Jeta e Pavarotti-t së shpejti në dokumentar

Jeta Luciano Pavarotti-t së shpejti do të shfaqet përmes një dokumentari nëpër kinematë botërore. Jeta e jashtëzakonshme e Pavarotti-t, albumet e të cilit thyen rekordet me mbi 100 milionë shitje, do të shfaqet nëpërmjet dokumentarit të përgatitur nën regjinë e regjisorit Ron Hoëard, i cili është edhe fitues i Çmimit Oscar. Dokumentari “Pavarotti” do të […]

Tingujt e sonatave të Beethoven në Tiranë

Violinisti shqiptar me famë botërore Tedi Papvrami dhe pianisti François Frederic-Guy do të sjellin mbrëmjen e sotme një koncert ku do të interpretojë sonatat 2,7 dhe 10 të Beethoven. Ky koncert, që do të zhvillohet në sallën e katedrales Ortodokse në Tiranë, vjen në kuadër të “Different Trains”, pjesa e dytë e integrales së sonatave […]

Koncert me Tre Tenorët. Ja kur

Në kuadër të edicionit të shtatë të festivalit SKENA E MUZIKËS SERIOZE SHQIPTARE, i organizuar nga shoqata Alegretto u ftojme qe te ndiqni koncertin Gala TRE TENORET, ku do të performojë një ndër emrat më prestigjioz botëror: Tenori Josif Gjipali bashkë me Mjeshtrin e Madh tenorin Kastriot Tusha të shoqëruar nga Enea Cerashi dhe violinisti […]

Opera “LA BOHEME” në Pallatin e Kongreseve premierë më…

“ La Boheme” një koncept regjisorial, i cili i adaptohet historisë. Ky produksion i ri do të jetë si një rrëfimi kinematografik, ku ngjarjet do të jenë të zhytura në jetën e artistëve impresionistë, në një përzierje të mrekullueshme dashurie dhe dëshpërimi, reale dhe ideale. Mos e humbisni këtë super produksion krejtësisht të ri me […]

Më 1 mars Koncert i Quartetto di Cremona – 250 vjetori i lindjes së Ludwig van Beethoven

Në vitin 2020 gjithë bota feston dhe kujton 250 vjetorin e lindjes së Ludwig van Beethoven (1770-1827) dhe për herë të parë në Tiranë do të mund të dëgjojmë performancën e plotë të Kuarteteve për Harqe dhe Quintet op. 29 të kompozitorit gjerman. Projekti dyvjeçar përfshin nëntë koncerte dhe është mbështetur nga Instituti Italian i […]

FOTO/ Mbrëmja Gala e Çmimeve Kult 2018! Ja kush janë fituesit

Ky ishte viti i 14-të i Çmimeve Kult. Mbrëmja Gala e këtij viti, ashtu siç ishte premtuar na solli plot surpriza. Që nga tapeti i kuq, të ftuarit, juritë, fituesit, skenografia që këtë herë vinte ndryshe, të gjithë këto e bënë mbrëmjen akoma më magjike. Fituesit ishin ajka e Mbrëmjes Gala, sigurisht sepse e gjithë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).