Art & Kulturë

Foto/ Tirana sot!

Qetësi absolute, bosh. Kështu duket Tirana e zhurmshme sot më datë 13 Mars 2020. Shkaku është virusi më i ri që po qarkullon. Koronavirusi i mbylli të gjithë brenda. Të bëhemi të gjithë bashkê dhe të rrimë në shtëpi këto ditë.

Inovacion në rrugët e Tiranës

Në këtë 100-vjetor të Tiranës kryeqytet, Bashkia ka ndërmarrë një nismë artistike duke ndryshuar sinjalistikën rrugore. Nëpër rrugët e Tiranës, syri të sheh tabela informuese ndryshe nga ato që kemi parë deri më tani, pasi sinjalistika standarde, është zëvendesuar me figura të reja, që këshillojnë qytetarët për hapat që duhet të ndjekin, për të garantuar […]

Tirana përzgjidhet në destinacionet më të mira 2020

Kryeqyteti i Shqipërisë nuk është ndoshta destinacioni i menjëhershëm më i arritshëm europian, pasi do t’u duhet të ndaloni në Londër apo Vjenë, por ai është një nga më interesantët, shkruan gazeta e njohur irlandeze ”Irish Times” për Tiranën. ”E quajtur ndryshe edhe ‘Kroacia e re’, Shqipëria doli nga Perdja e Hekurt me bukuri historike […]

Qytetarët e Tiranës presin Krishtlindjen në sheshin “Skënderbej”, Veliaj: Tirana është ringritur

Me një atmosferë festive dhe argëtuese për qytetarët e Tiranës, por edhe vizitorët e shumtë nga brenda dhe jashtë vendit, Tirana kremtoi mbrëmjen e sotme vigjiljen e Krishtlindjes. Kastriot Tusha, Vikena Kamenica dhe orkestra filarmonike e Universitetit të Arteve “Ibrahim Madhi”, nën dirigjimin e Gridi Krajas, interpretuan veprat më të bukura të muzikës shqiptare dhe […]

Përbindëshi i Plehrave në Goethe-Zentrum Tirana

Përbindëshi i Plehrave Përgjatë këtyre dhjete javeve fëmijet e kursit tonë teatral janë angazhuar me temën “Plehrat”. Ata kanë krijuar kostume, postera dhe janë ushtruar për të luajtur një pjesë teatrale. “ Përbindëshi i Plehrave” flet për per nje grup minjsh te cilët jetojne nën frikën dhe tmerrin e përbindëshit të plehrave. Një ditë ato […]

Tirana Street Food Festival, vjen së shpejti

E nisur nga Bashkia e Tiranës si traditë pak kohë më parë, vendosëm ta zhvillonim këtë projekt bashkarisht në edicionin e tij të parë si FESTIVAL me përmasa ndërkombëtare. – Kemi marr përsipër krijimin e një sërë traditave të munguara me aktivitetet që ne organizojmë. – Duam ti japim një tjetër këndvështrim ushqimit në festival; […]

Na ishte njëherë Tirana, Shqipëria…

Performancë teatrore mbështetur në librin me kujtime të Mustafa Greblleshit Dramatizimi dhe regjia nga Stefan Çapaliku Interpretojnë Alfred Bualoti dhe Ledian Gjeçi Koreografia Rosella Pellicciotti; Koncermaester Aldi Damo Diten e Enjte, me date 05 Shtator 2019, ora 20.00 prove gjenerale e hapur per publikun Ditën e Premte, me datë 06 Shtator 2019, ora 20.00 shfaqja […]

Festivaletteratura 2019/ Tirana një qytet në mes Perëndimit dhe Lindjes

Një qytet në mes Perëndimit dhe Lindjes dhe rrugë kryesore mes ikjeve dhe ardhjeve në zemër të Mesdheut, pas errësirës së fundit të viteve 1900 dhe karvanit të gjatë me mijëra persona që braktisnin bregun lindor të Adriatikut, Tirana sot është në qendër të një rilindjeje të gjallëruar dhe të bollshme kulturore. Njësoj si në […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).