Art & Kulturë

“Instagram” dhe “Facebook” ndërpresin kontratën

“Instagram” dhe “Facebook” janë dy rrjetet sociale më të përdorura në botë. Dy themeluesit e “Instagram” kanë pasur së fundmi një mosmarrëveshje me themeluesin e “Facebook” dhe pas kësaj kanë kërkuar prishje të kontratës. Zënkat kanë nisur pas skandaleve të ndodhura së fundmi, ku “Facebook” zbulonte të dhënat personale të përdoruesve. Nuk dihet ende një […]

Mbyllet Cambridge Analytica pas skandalit në Facebook

Pasi keqpërdori të dhnëat personale të miliona përdoruesve të Facebook për të ndikuar tek zgjedhjet presidenciale në SHBA më 2016, firma konsulente me seli në Britani, “Cambridge Analytica”, ka deklaruar mbylljen e saj. “Kemi vendosur se nuk është më e dobishme të vazhdojmë biznesin”, ka qenë deklarata e kompanisë, duke shtuar se do të nisë […]

Njihuni me “Dating”, risinë më të re nga Facebook ku mund të njiheni me njerëz të rinj

Ditën e djeshme, Mark Zuckerberg, CEO i Facebook, ka prezantuar në konferencën vjetore “F8”, disa risi që do të vijnë në gjigandin Facebook. Një prej opsioneve më të reja dhe më të përfolura që ai prezantoi gjatë kësaj konference, ishte “Dating”, i cili do të shërbejë si një aplikacion ku njerëzit mund të njihen me […]

Facebook pranon problemet me privatësinë, publikon videon për të treguar gabimet që ka bërë

Pasi doli skandali i Cambridge Analytica, Facebook është duke u përballur me problemet e shumta që kanë rezultuar prej rrezikimit të privatësisë së këtij rrjeti social. Sot kompania ka publikuar një video, në të cilët ka pranuar gabimet që ka bërë dhe ka premtuar se do e rikthejë Facebook-un në “vendin e parë që ka […]

Doni të përditësoni të dhënat tuaja në Facebook? Ja se çfarë duhet të dini para se të bëni veprime

Shefi ekzekutiv i Facebook-ut, Mark Zuckenberg, dëshmoi para ligjvënësve në Senatin Amerikan në lidhje me privatësinë dhe të dhënat. Disa anëtarë të Kongresit e shfrytëzuan këtë dëshmi si një mundësi për të shtruar pyetje, dhe falë ndryshimeve të fundit që Facebook ka bërë javë më parë në të dhëna dhe privatësi, Mark Zuckenberg ishte në […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).