Art & Kulturë

Sot është datëlindja e Lasgush Poradecit

Sot është datëlindja e poetit dhe shkrimtarit të njohur shqiptar, Lasgush Poradeci. ​Llazar Gusho i njohur me pseudonimin Lasgush Poradeci, u lind në Pogradec më 27 dhjetor 1899 dhe u shua në Tiranë më 12 nëntor 1987. Veprimtaria e tij krijuese e përmend si poet, shkrimtar dhe përkthyes. Pseudonimi letrar me të cilin njihet vjen […]

Kukësi, i pari qytet në botë i kandiduar për Çmimin Nobel

Kukësi është qytet në Shqipërinë verilindore. Është qendra e Qarkut Kukës. Shtrihet në rrëzë të Malit të Gjallicës dhe në breg të Liqenit të Fierzës, në Rrafshin e Lumës. Motoja e qytetit është “Qyteti i mikpritjes dhe bujarisë”. Në vitin 2000 Kukësi u kandidua për Çmimin Nobel për Paqe me motivacionin e pritjes së mbi 450.000 shqiptarëve nga Kosova të dëbuar nga ushtria, paraushtarakët […]

“Tri gra dhe Misugi”, drama nga kultura e largët orientale në Teatrin Eksperimental

Drama “Tri gra dhe Misugi” rikthehet sonte në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” për publikun. Vepra me regji nga Suela Bako do shfaqet në sallën Goethe, duke shënuar dhe shfaqjet e fundit për këtë vit. Në role janë aktorët Suela Bako, Romir Zalla dhe Anila Muçaj, që sjellin për publikun një shfaqje ndryshe […]

Ditët e kalendarit 2019

Duke nisur nga e mërkura, dt. 26 dhjetor 2018 deri ditën e shtunë, pranë ambjenteve të Qendrës NUR do të jetë stenda e posaçme e promovimit të KALENDARIT 2019. Nise çdo ditë me një frymëzim të ri! Eja edhe ti merr kalendarin tend, I cili do të jetë 10% më pak. Ofertë promocionale vetëm për […]

Përtej Rrugës në të cilën rrallë shkohet

Qendra Kulturore dhe Filozofike Akropoli i Ri, në kuadër të sektorit të Filozofisë, organizon më datë 13 Janar, në orën 18:30, Klubin e Librit 27. Në këtë takim do të analizohet vepra “Përtej Rrugës në të cilën rrallë shkohet”, nga autori Scott Peck. Dr. Peck është një psikanalist dhe autor Amerikan. Ai mbetet edhe sot […]

‘Nata e Rumit’ sonte në Muzeun e Qytetit të Mitrovicës

Në përkujtim të përvjetorit të vdekjes së Xhelaludin Rumi (1207-1273), Muzeu i Qytetit të Mitrovicës organizon një natë poetike, për nder të fjalës së tij të shkruar.  Poezitë të shqipëruara të Rumit do të lexohen nga Fisnik Istrefi dhe Mevlude Skuroshi, ndërsa për muzikën do të përkujdeset Anisa Suhodolli Mujka Mbrëmja poetike do të mbahet […]

Bateria e ardhshme e celularëve zgjat deri në dy javë

Gjenerata e re e pajisjeve, të përshkruara në revistën’’ Science’’, premton një jetë të baterisë prej tetë herë më shumë se bateritë aktuale litium-jon dhe vjen nga një kërkim shkencor i udhëhequr nga Propulsion Laboratory Jet (JPL) dhe menaxhuar nga Instituti i Teknologjisë së Kalifornisë (Caltech) për llogari të NASA-s. “Bateria me flor mund të […]

Bazaar: Shqipëria një ndër 15 vendet që të gjithë do të vizitonin në 2019

Revista “Harper’s Bazaar” që i kushtohet botës së modës, artit dhe kulturës ka zhvilluar një sondazh në instagram në bashkëpunim ekspertët e udhëtimeve për vendin që dëshirojnë të vizitojnë turistët në 2019 dhe Shqipëria është në dhjetë më të preferuarat, në një klasifikim ku ndodhen vende si Sri Lanka, Kanadaja, Zelanda e Re apo Japonia. […]

Muzeu “Gjon Mili”, një destinacion i ri në Korçë

Një tjetër vepër e rëndësishme me jehonë ndërkombëtare është shtuar në qytetin e Korçës. Muzeu i “Gjon Mili”, që i kushtohet figurës së fotografit korçar që ka prekur kopertinat e revistave botërore me teknikën e tij unike të fotografimit me dritë, i ka shtuar qytetarëve korçar një atraksion të ri kulturor. Ministria e Kulturës, Mirela […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).