Art & Kulturë

Kjo salcë përgatitet për pesë minuta

Salca kromatoze Alfredo është ëndërr kulinare. Është krijuar në Romë në vitin 1920, ndërkaq e ka shpikur Alfredo di Lelio Deri sot kjo salcë është e adhuruar e cila u shtohet shumë ushqimeve. Shërbehet me pasta, perime të ziera në avull, mish skare… Salca Alfredo bëhet kështu: Nevojiten: – 2 lugë gjalpë; – 2 thelpinj […]

Premiera e filmave të shkurtër “Balkan’s Gate 2019”

Vjen premiera e filmave me metrazh të shkurtër të realizuar nga profesionistë të rinj të filmit gjatë edicionit të pestë të “Balkan’s Gate”. Reflektimi mbi barazinë gjinore dhe problematikat sociale është në fokus të tre prej këtyre filmave, të cilët shfaqen për herë të parë publikun e Tiranës në kuadër të fushatës së OSBE-së kundër […]

Promovim i romanit “Hollywood” – Bukowski

Nuk mund të mbyllet viti pa iu gëzuar një libri të rëndësishëm si “Hollywood” të Charles Bukowski-t. Përkthyesja e Bukowski-t, Iris Sojli, bashkë me gazetaren Luela Myftari, (të dyja të çmendura pas Bukos) do të bashkëbisedojnë shtruar, me nga një gotë përpara. Aktiviteti zhvillohet ditën e enjte, dt. 26 dhjetor, ora: 18:30, te bar Radio.

Dhuro shpresë në fund vit, nisëm bamirëse

Të rinjtë e Durrësit i janë bashkuar kauzës për të ndihmuar personat në nevojë ekonomike. Fokusi i të rinjve këtë vit do të jetë kryesisht në fshatrat e Durrësit, ku një pjese të madhe të familjeve i janë dëmtuar banesat si pasojë e tërmetit të datës 26 nëntor. Kësaj nisme mund t’i bashkohen të gjithë […]

Teatri Metropol prezanton: “TË MIRËSJELLSHMIT”! Mësoni për çfarë bëhet fjalë

Projekti më i ri muzikor të Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana në bashkëpunim me All In Band Albania synon të prodhojë dhe promovojë muzikë cilësore për femije, nën ritmet Jazz, Blues, Swing, Salsa, etj. “TË MIRËSJELLSHMIT”, janë banda më e re muzikore në qytet, e formuar nga disa artistë, performanca e të cilëve do […]

Nesër mblidhuni te Piramida për xhiron e fundit me biçikleta për këtë vit

Te premten e fundit te muajit, me 27 dhjetor, sic eshte tradita, mblidhemi te Piramida ne orën 18:00 per te bere xhiron e fundit per kete vit neper rruget e Tiranes. Per t’ju pershtatur atmosferes se fundvitit, kemi vendosur qe kete Critical Mass te pedalojme me kapuç babagjyshi. Pedalojme per te ndergjegjesuar shoferet, u shtojme […]

Çfarë të bëni nëse s’keni mjaftueshëm para për dhurata

Dëshironi të bëni dhurata për festa, por nuk keni dhe aq shumë mundësi. Ja ç’mund të bëni: Gatuani diçka Fakt: Njerëzit i duan ëmbëlsirat. Jo vetëm që do të dhuroni diçka të bërë me shumë dashuri nga ju, por edhe kostoja do të jetë relativisht e lirë. Mund të gatuani biskota, kek me mollë, panetone […]

Ekspozita “Lear” mbledh 55 artistë nga qytete të ndryshme të vendit

Në qytetin e Beratit u çel ditët e fundit edicioni i XXII i ekspozitës “Lear”, e cila ka mbledhur 55 artistë, që janë prezantuar me veprat e tyre në pikturë, skulpturë, vizatim dhe fotografi artistike. Në ekspozitën e çelur galerinë “Eduard Lear”, ishte i pranishëm kryetari i bashksië, Ervin Demo, përfaqsues të tjerë të pushtetit […]

Ekspozita “Continuum” sjell Durrësin përmes fotografive në vite

Qyteti i Durrësit është në qendër të ekspozitës fotografike “Continuum”, e cila është hapur ditët e fundit në galerinë “Nikolet Vasia”. Së bashku me pamjet e qytetit antik gjatë shekullit të kaluar, në fotot e autorëve të njohur vijnë edhe imazhet e portit më të madh të vendit. Kjo ekspozitë, në të cilën janë paraqitur […]

Gaqo Apostoli promovoi dy librat e tij me poezi në “ArTurbina”

Politikani dhe autori Gaqo Apostoli promovoi sot në teatrin “ArTurbina” 2 librat e tij me poezi “Fuqia e Dashurisë”, i sapo dal në shtyp dhe ribotimin pas 10 vitesh të librit “Ç’ma trazoi jetën një Grua”. Mes miqve dhe dashamirësve të shumtë autori Apostoli promovoi këto dy libra të cilat për lexuesin janë një vlerë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).