Art & Kulturë

Nis shitja e biletave për ndeshjen Shqipëri – Lihtenshtejn

Federata Shqiptare e Futbollit njofton të gjithë të interesuarit se ka filluar sot shitja e biletave për sfidën e rradhës së kombëtares, Shqipëri – Lihtenshtejn, e cila do të zhvillohet në datë 2 shtator ora 18:00 në stadiumin “Elbasan Arena”. Kuqezinjtë, nën drejtimin e trajnerit të ri Christian Panucci, vazhdojnë rrugëtimin me këtë ndeshje kualifikuese […]

PEZA Music Garden

Miq! Faleminderit nga zemra per mbeshtetjen dhe hijeshine qe i keni sjelle kopshtit tone te muzikes! Kete te premte dt.01.09.2017 ju ftojme qe te shijojme sebashku, naten e fundit per kete vit , te Peza Music Garden !Me tingujt ,zerin dhe performancen e mrekullueshme te Kamela Islamaj! Ju mirepresim! Per rezervime : ne nr.048780100 ,Cel […]

Netët e leximit të dramës Shqipe 3

Teatri Kombëtar, rifillon aktivitetin “Netët e leximit të dramës shqipe 3”. Ju mirëpresim nesër dt.1 Shtator ora 18:00 në leximin skenik të veprës “Fisnkët” me autor Ylljet Aliçka, lexojnë aktorët e Teatri Kombëtar.Leximi do të mbahet në studion e madhe te provave të Teatrit Kombëtar. Ditën e shtunë dt.2 Shtator ora 18:00 në kuadër të […]

Dy ditë kurs Kantoje me Eltina Minarollin

Eltina Minarolli vendos te sjell ne Tirane eksperiencen e pare te mesimit te kantos (Vocal training) ne nje format unik, duke mbledhur te gjithe te apasionuarit pas kendimit dhe artiit te muzikes per te provuar eksperiencen e mesimit te kantos ne grup, per dy dite – FALAS. E diplomuar ne Akademine e Arteve per kanto […]

Zbulohen dy mozaikë për vizitorët në Butrint

Butrinti, vendi turistik në Shqipëri i cili u shpall qytet muze më qershor të vitit 1961, është vlerësuar si pasuri e trashëgimisë së njerëzimit dhe mbrohet nga UNESCO që nga viti 1992. Ky vend turistik, tërheqë vizitorë nga vende të ndryshme të botës të cilët mbesin të mahnitur pas kësaj vizite. Por këtë verë, në […]

Night Ride – Merrni biçikletat dhe dilni…

Te Merkurave ne mbremje rruget jane tonat. Merrni bicikleten lajmeroni gjith te njohurit dhe takohemi tek sheshi Skenderbej per te pershkuar cdo jave nga nje itenerar te ndryshem me biciklete. Kete jave pikenisja eshte sheshi Skenderbej, ne oren 09:30 PM mblidhet i gjith grupi bejme nje diskutim te shkurter ku secili mund te jape mendim […]

Një libër me tregime të shkurtra nga Ismail Kadare botohet në Serbi

Shtëpia botuese nga Serbia, Samizdat B92 ka sjellë këtyre ditëve në serbisht një libër me tregime të shkurtra të Kadaresë. “Razgovor O Brilijantima Jednog Decembarskog Popodneva” është përmbledhje e tregimeve të shkrimtarit shqiptar në periudha të ndryshme të krijimtarisë së tij, me fillim moshën 17 vjeçare kur edhe nisi të shkruante ai. Përmbledhja përfshin tregime […]

Mos i hani thonjtë

Për disa është një zakon i përditshëm kurse për disa të tjerë është thjeshtë punë stresi dhe nervoze. Por, nëse jeni në mesin e miliona ngrënësve të thonjve, atëherë duhet ta dini se ky zakon është më i rrezikshëm se që mund ta mendoni. Kjo pasi duke i ngrënë thonjtë ju rrezikoheni të bini viktimë […]

Lëvizja ‘Foleja Kombëtare Shqiptare’ thërret atdhetarët për gdhendjen e Skënderbeut në shkëmbin e Matit

Lëvizja ‘Foleja Kombëtare Shqiptare’, e themeluar nga pasardhësit e Rilindasve, ka bërë mbrëmë një thirrje të veçantë, për një nismë që ka nisur kjo organizatë. Ajo u bën thirrje atdhetarëve shqiptarë që të mbështesin nismën e tyre, për të gdhendur në shkëmbin ballor në Mat, heroin kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeun dhe prelatët, Pal Engjëllin e Pjetër […]

Shkëlzen Doli në shesh

Violinisti shqiptar me famë botërore Shkëlzen Doli, anëtar i Filarmonisë së Vjenës, është ideatori dhe udhëhëqes artistik I projekti “Shkëlzen Doli – Albanian Soul”. Një eveniment artistik gjigand mbarëshqiptar që pritet të kthehet në traditë të përvitshme në Tiranë, por dhe në qytete brenda dhe jasht Shqipërisë. Bazë e këtij mega show do të jetë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).