Art & Kulturë

Bisedë mbi Lumturi Blloshmin nga kuratorja Adela Demetja në Universitetin Polis

25 Mars, 11:00, Universiteti Polis Më 25 Mars, kuratorja Adela Demetja do të flasë mbi Pavijonin Shqiptar në Bienalen e 59 të Venecias në ambientet e Universitetit Polis. Eventi titullohet: “Lumturi Blloshmi. Nga e para.” Lumturi Blloshmi do të jetë e para artiste femër që përfaqëson Shqipërinë me një prezantim personal nga Venecia, kuruar nga […]

The Nightflix shfaq “This Rain Will Never Stop” në Destil Creative Hub

23 Mars, 19:00, Destil Creative Hub Më datë 24 mars, The Nightflix shfaq dokumentarin “This Rain Will Never Stop” nga regjisorja Alina Gorlova në ambientet e Destil Creative Hub. Filmi shpalos jetën e familjes Suleyman pasi i largohen luftës në Siri. Ata shpërndahen në Ukrainë, Irak, Gjermani dhe një familjar mbetet pas në Siri. Duke […]

APR organizon ekspozitën fotografike “Pendët e egra në Parkun e Madh të Liqenit”

21 Mars, 11:00, Panteoni i Rilindasve Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit sjell për herë të parë ekspozitën fotografike “Pendët e Egra në Parkun e Madh të Liqenit.” Kjo ekspozitë vjen në bashkëpunim me fotografët “wildlife,” Albert Cmeta, ideator dhe kurator i ekspozitës, Ilir Ciko dhe Neritan Kananaj Ekspozita do të mbahet në Panteonin e Rilindasve […]

“Celulë Seksuale” ngjitet në skenën e Teatrit Eksperimental

24, 25, 26, 27, 31 Mars dhe 1, 2, 3 Prill, Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” Më datat 24, 25, 26, 27, 31 Mars dhe 1, 2, 3 Prill, në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” do të ngjitet komedia “Celulë Seksuale” nga A. Longaretti. Katër gra, me mosha të ndryshme, janë operatore telefonike […]

“Dashuri dhe Turbulenca,” prej 7 Prillit në gjithë kinematë e vendit

7 Prill, Kinematë e rrjetit Millenium dhe Cineplexx. “Dashuri dhe Turbulenca,” komedia me regji të Dionis Papadhimitrit dhe skenar të Gentian Zenelajt do të mbajë premierën para publikut më 7 Prill. Filmi do të shfaqet në kinematë e rrjetit Millenium dhe Cineplexx. Në role: Rudina Dembacaj, Gentian Zenelaj, Alesia Xhemalaj, Behar Mera, Amos Zaharia, Olimpia […]

Festivali Ndërkombëtar i Vokalit Operistik “Marie Kraja” rikthehet me edicionin e XVIII

29 dhe 30 Mars, Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit Më datat 29 dhe 30 Mars, në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit do të mbahet edicioni i tetëmbëdhjetë i Festivalit Ndërkombëtar i Vokalit Operistik “Marie Kraja.” 16 të rinj të talentuar nga katër kontinente do të konkurrojnë me ariet me të bukura dhe repertorin […]

Gallery70 çel ekspozitën “The Garden of Muscle Queens”

10 Mars – 6 Maj, Toptani Shopping Center Më 10 mars, Gallery70 çel ekspozitën “The Garden of Muscles Queens” nga Shpëtim Kërçova. Seria e pikturave është realizuar gjatë vitit 2021 dhe paraqitet për herë të parë para publikut.  Genti Gjikola, kuratori i ekspozitës, thotë se “figurat e Kërçovës janë sensuale dhe seksuale, brutale dhe të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).