Art & Kulturë

Vishu, bëhu gati e dil në ballkon shijo koncertin! Nisma më e re e Bashkisë Tiranë shkon lagje më lagje

Bashkia Tiranë, vjen me një tjetër nismë interesante në këtë kohë të vështirë pandemie, për t’ua lehtësuar sa më shumë qëndrimin në shtëpi kryeqytetasve. MUSIC FOR HOPE, “Tirana Këndon”, kështu quhet nisma e cila do të argëtojë qytetarët e saj nga banesat e tyre me koncert falas në çdo lagje të saj. Këngëtarët më të […]

Teatri i Operës dhe Baletit sezon artistik online

Teatri i Operës dhe Baletit do të nisë sezonin artistik online. Institucioni shprehet se do të jetë një sezon artistik online, me një program që përmban opera, koncerte, balet, etj. Teatri i Operës dhe Baletit ashtu si dhe të tjerë institucione për shkak të gjendjes në vend me koronavirusin pezulloi aktivitetin artistik për publikun në […]

Grupi ‘Don’t Listen to Your Neighbors’ koncert në Vjenë për nder të Pavarësisë së Kosovës

Këshilli Koordinues në përkrahje të Ministrisë së Diasporës së Republikës së Kosovës dhe Europahaus organizojnë koncert në Vjenë për nder të pavarësisë së Kosovës me një nga grupet më të njohura dhe unike në Shqiptari. Grupi ‘Don’t Listen to Your Neighbors’ do të performojnë muzikën tonë të vjetër në stilin e tyre ‘jazz’, ka njoftuar […]

“Mbi gjihçka Dr.Flori”/ West Side Family vjen me koncertin e veçantë

Një poster bardhë e zi, ku bie në sy përemri “AI” në qendër të tij, shoqëruar me titujt e këngëve të grupit West Side Family dhe ato të Dr.Florit, na prezantoi me koncertin që djemtë, Landi dhe Miri do të mbajnë në nder të kujtimit të tij. “Ai ishte i vërtetë. Ai ishte i drejtpërdrejtë. Ai […]

Maluma me koncert në Tiranë për Ditën e Verës. Ja ku t’i gjeni biletat

Maluma do të mbajë koncert në Tiranë më 14 mars në ditën e Verës. Si pjesë e turneut të tij botëror, një nga këngëtarët më të kërkuar në botë, i cili numëron miliarda klikime në Youtube, do të zhvillojë një koncert në Tiranë. Lajmin e ka konfirmuar edhe krybashkiaku Veliaj me anë të një postimi […]

Koncert “Imazhi Jazz i Gjon Milit”, më 21 shtator

“Imazhi Jazz i Gjon Milit” është koncerti që synon të promovojë figurën e Gjon Milit, si pjesë e Trashëgimisë Kulturore dhe Artistike nëpërmjet rrymës muzikore Jazz. Formacioni muzikor “Blackie Band” është i përbërë nga muzikantë shqiptarë të mbledhur posaçërisht për këtë koncert, nën drejtimin artistik të Andi Kongos. Artisti Mili, si mjeshtër dhe inovator i […]

Pianisti shqiptar Redi Llupa dhe violonçelisti argjentinas koncert në Tiranë

“Diaspora Artistike dhe Shkencore – SHBA”, është koncerti që do mbahet në Tiranë më 8 shtator ku do të interpretojnë pianisti shqiptar Redi Llupa dhe violonçelisti argjentinas Juan Sebastian Delgado. Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko i cili thotë se ky aktivitet kulturor vjen si bashkëpunim mes ministrisë […]

Me kitarë në Amfiteatrin e Durrësit

Amfiteatri i Durrësit do mirëpres për qytetarët dhe vizitorët e shumtë më 15 gusht festivalin e kitarës. Mircea Stefan Gogoncea nga Rumania dhe Arturo Castro Nogueras nga Meksika, dy virtuozë të kitarës klasike do luajnë pjesë të ndryshme të muzikës botërore duke i dhuruar publikut një mbrëmje të veçantë mes tingujve të kitarës dhe bukurive […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).