Art & Kulturë

50 fotografi nga filmi “Skënderbeu” në kalanë e Elbasanit

Një ekspozitë mahnitëse me 50 fotografi të shkëputura nga filmi “Skënderbeu”, në skenat e tij të xhiruara në qytetin e Gjirokastrës është çelur sot në kalanë e qytetit e Elbasanit. Kryetari i bashkisë Qazim Sejdini së bashku me Kryetarin e Grupit Parlamentar PS, Taulant Balla, Prefektin Gledian Llatja dhe Kryetarin e Qarkut Bukurosh Stafa vizituan […]

“Viti i Skënderbeut”, në Budapest shfaqet dokumentari për heroin kombëtar

Në kuadër të “Vitit të Skënderbeut” është shfaqur në Budapest dokumentari “Skënderbeu ynë”. Ambasada e Shqipërisë në Budapest organizoi një pritje me përfaqësues të komunitetit shqiptar, me të cilën mbylli aktivitetet e saj për vitin 2018. Në kuadër të “Vitit të Skënderbeut”, ky aktivitet iu kushtua figurës së heroit tonë kombëtar. Me këtë rast, të […]

Poema “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” shfaqet në teatrin e Gjirokastrës

Në kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ditën e mërkurë datë 21 nëntor 2018, ora 18:00, në teatrin “Zihni Sako” në Gjirokastër, do të shfaqet poema dramatike “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Në rolin e Skënderbeut do të luajë aktori i famshëm shqiptaro-amerikan Xhevat Limani, ndërsa në rolin e Donikës, sopranoja e […]

Muzeu i Kosovës hap ekspozitën kushtuar Skënderbeut

Muzeu i Kosovës sot hap ekspozitën “Moti i Madh” kushtuar Heroit të Kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu. Ekspozita përmban statute, replika, gravura të autoreve të ndryshëm me anën e të cilave vizitorët njihen me momente nga jeta dhe betejat e Heroit Kombëtar, i cili ishte përfaqësuesi më konsekuent dhe më i shquar i elitës drejtuese […]

Dibra me muze të ri!

Në kuadër të Viti të Skënderbeut Shqipërisë i është shtuar edhe një tjetër muze. Është muzeu i Sinës në trojet e Kastriotëve në Peshkëpi. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, thotë se ky është një tjetër premtim i mbajtur. “Më pak se 1 vit më parë, në Peshkopi, premtuam se muzeun e vogël por shumë domethënës […]

Skënderbeu në skenat Veneciane

Ministri i Shtetit për Diasporën Pandeli Majko sjell jehonën e Skënderbeut nga Venecia. Skënderbeu do ngjitet në skenën e Venecias me 6 shtator, pasi opera “Skanderbeg”, e kompozuar nga Vivaldi shfaqet për publikun. Ministri i Shtetit për Diasporën Majko shprehet se “Gjergj Kastriot Skëndërbeu “pushton” skenat e Venecias. Opera “Skanderbeg”, e kompozuar 300 vjet më […]

Koleksioni i veçantë për Skënderbeun

Bashkësia Shqiptare me seli ne Düsseldorf të Gjermanisë, me 4 qershor, me një program kulturor shënoi 550-vjetorin e vdekjes së kryeheroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu. Nga i gjithë programi, për të cilin duhet përgëzuar organizatorin, ishte një pikë e veçantë, madje shumë e rrallë në këso rastesh, hapja e ekspozitës së librave të vjetër nga […]

Konkurs për piktorë dhe skulptorë për shënimin e Vitit të Skënderbeut në Kosovë

Ministria e Kulturës së Republikës së Kosovës, ka shpallur konkurs për mbështetjen e te gjithë piktorëve dhe skulptorëve mbarëkombëtar, të cilët mund të shprehin idetë dhe kreativitetin e tyre artistik përmes pikturës dhe skulpturës, për nder të shënimit të 550 vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Konkursi ka karakter garues dhe shpërblyes […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).