Art & Kulturë

Ndërron jetë regjisori Mihal Luarasi

Është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare regjisori dhe dramaturgu i njohur Mihal Luarasi. Ai ishte njëri nga tre regjisorët e shquar të periudhës më cilësore të teatrit shqiptar në vitet 1957-1973: Luarasi-Spahivogli-Mani. Në skenën e Teatrit Kombëtar, Luarasi vuri pak pjesë, por ato u dalluan për cilësinë dhe nivelin e lartë artistik. Është regjisor […]

ZËRA PAS SKENE në Teatrin Kombëtar -Tiranë

“ZËRA PAS SKENE” Teatri Kombëtar- Tiranë 31.10.2017 – E Martë Për të ndjekur lojën e aktorëve në shfaqjen “ZËRA PAS SKENE” në regjinë e ILIR BOKSHIT, Mos mungoni ditën e Martë (31.10.2017) në ora 19:00 në Teatrin Kombëtar -Tiranë Luajne: MYRVETE KURTISHI EDMOND HAFIZADEMI BUJAR AHMETI VLERA PYLLA VALON PALLASKA YLLKA LOTA YLBER MEHMETI ALTINA […]

Fushata Kombëtare e Leximit “Takohemi për një Libër”

Ditën e martë, në datë 31 tetor ora 17:00, Ministria e Kulturës hap për të dytin vit radhazi Fushatën Kombëtare të Leximit “Takohemi për një LIBËR”. Të gjithë të ftuar për të nisur së bashku muajin e leximit nga teatri Metropol, për ta shtrirë më pas në të gjithë Shqipërinë. Kjo fushatë synon të orientojë […]

Netët e Muzeut

Muzeu i Bankës së Shqipërisë organizon për herë të parë një cikël leksionesh të quajtura “Netët e Muzeut”. Leksioni “Monetimi në viset shqiptare gjatë Periudhës Osmane” me lektor Artan Lame, çel siparin e këtij cikli më 30 tetor 2017, ora 18:00, brenda ambienteve të Muzeut të Bankës së Shqipërisë.

Henat e Fundme

Nje nga dramat me ne ze, te dramaturgut Italian, te mirenjohur tashme boterisht, Furio Bordon, eshte edhe drama: “Henat e Fundme”… apo “Fund-henat e Jetes””… e perkthyer ne me shume se 29 gjuhe dhe se fundmi edhe ne Shqip. Nje nga problemet e mprehta, ne qyteterimin e “Homo – Sapiensit”, qe po grahmon, eshte edhe […]

Sot i jepet lamtumira e fundit Adela Xhamanit

Në ora 12:00 do të mbahen homazhe në Kinemanë e qytetit të Kavajës, kurse varrimi i të ndjerës do të bëhet në ora 14:00. Njoftimin për ceremoninë mortore të Adelës e bëri miku i saj, Eraldo Rexho i cili ndër të tjera shkroi: “Sot e kam të pamundur të shkruaj për ty Adela… Por meqë […]

Konferencë Shkencore Kombëtare: Totalitarizmi – Rasti i Shqipërisë

Qasje Shkencore dhe Kulturore për Totalitarizmin: Rasti i Shqipërisë PROGRAMI: DITA E PARË, 27 tetor 2017, Fakulteti i Shkencave Sociale, salla 011 09.00-09.30 Hapja dhe fjala përshëndetëse Prof.Dr. Edmond Rapti (Dekan i FSHS) 9.30- 11.30 Seanca e parë: Politika, ideologjia dhe kujtesa Moderator: Klejd Këlliçi (Universiteti i Tiranës) “Ndryshimet pas diktaturës nga këndvështrimi i të […]

Pionier

Pionieri është dikush që nuk ka frikë të marrë iniciativa të reja ose të provojë diçka të re në të gjitha fushat e jetës. Gjithashtu një iniciator, një sfidues dhe një leader që krijon diçka, qoftë kjo një iniciativë, një biznes apo kompani. Siç e përmenda më sipër, mund të jetë një sipërmarrës i ri […]

“Martir” në Teatrin Kombëtar – Tiranë

30.10.2017- E Hënë “MARTIR” Për të ndjekur lojen briliante të aktorëve në regjinë e Fatos Berishës,mos mungoni ditën e Hënë (30.10.2017) në orën 19:00 në Teatrin Kombëtar -Tiranë. Si një bombë me sahat, tregimi i Benjamin-it është shqetësues për publikun. Por, njëkohësisht edhe tregim sfidues dhe tërheqës, dhe jo vetëm për audiencën e re. Tolerant […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).