Art & Kulturë

Festivali i Dimrit në Prespë

Festivali i Dimrit në Prespës organizohet në Rajonin e Prespës prej disa vitesh dhe synon të kthehet në një traditë, me qëllim promovimin e vlerave natyrore dhe kulturore të rajonit të Prespës. Këtë vit ky aktivitet organizohet në kuadër të festimit të 20 vjetorit të Parkut Kombëtar të Prespës dhe festimit të 10-vjetorit të Marrëveshjes […]

Colour Day Festival Albania 2020 do të jetë fantastik

Colour Day Festival 2019 ishte fantastik, i mbushur me energji positive dhe super vibes! Sidoqoftë, Colour Day Festival 2020 do të jetë po aq epik sa s’jua pret mendja! Më 23 Maj Sheshi Nënë Tereza do të tejmbushet nga njerëz të ngjyrosur me të gjitha ngjyrat, gati për të kënduar, kërcyer dhe tu argëtuar me […]

“Karnavalet e Korçës” shfaqja më e mirë e Skupifestival

FNT Skupifestival mbylli dje edicionin e trembëdhjetë me shfaqjen e fundit nga programi i përzgjedhur për këtë edicion “Gra para sulmit nervor” nga teatri i Komedisë së Shkupit. Juria e Festivalit Ndërkombëtar Skupifestival pas vlerësimit të të gjitha shfaqjeve, shpalli “Karnavalet e Korçës” nga autori Spiro Çomora, me regji të Altin Bashës dhe me produksion […]

Emra dhe bashkëpunime që nuk i prisnit, kjo është lista zyrtare e këngëtarëve në Festivalin e RTSH-së

Festivali i fundvitit, i cili është bërë tashmë një traditë këtë vit vjen me super konkurrentë. Përveç emrave të mëdhenj të muzikës dhe zërave të rinj që ngjiten në skenë për të parën herë, ky kompeticion është i rëndësishëm edhe për një tjetër fakt: i siguron hyrjen për në “Eurovizion” fituesit të vendit të parë, […]

Kristen Stewart do ta marrë çmimin prestigjioz

Aktorja gjithnjë e më e zënë, Kristen Stewart, do ta marrë edhe një çmim për aktrimin e saj. Organizatorët e Festivalit të ardhshëm të Filmit në Cyrih ditë më parë njoftuan se këtë vit çmimin “Golden Eye” do ta marrë Stewart, e cila në festival mbërrin me regjisorin Benedict Andrews për premierën zvicerane të filmit […]

Organizohet festivali i filmave francezë, “Kino n’shehër”

Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino ARMATA dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit “Kino n’shehër” nga  data 13 deri më 29 gusht 2019, me mbështetjen e Ambasadës së Francës në Kosovë, Komunës së Prishtinës, dhe IF Cinéma. “Kino n’shehër” është një festival i filmave francezë në qiell të hapur që fton banorët […]

Trio instrumentale në Festivalin e 14-të të Muzikës së Dhomës

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veriut. Pas interpretimeve të “Minguet Quartet” nga Gjermania dhe “Piano Kuartet” nga Universiteti i Arteve Tiranë në dy mbrëmjet e para të këtij edicioni, instrumentistët nga vendi fqinj sollën në mjediset e Muzeut […]

Festivali i teatrit në Butrint

Në Butrintit po zhvillohet Festivali Ndërkombëtar i Teatrit ” Butrinti Summer Festival”. Edicioni i 17-të nisi të dielën me Orkestrën e Vajzave të Bukureshtit dhe pjesëmarrjen e rrallë të sopranos Arlinda Morava. Nata e dytë ngjiti në skenë trupën e Treehouse Storytelling Center të Beogradit me një shfaqje të teatrit fizik; “Vallëzimi i shpirtit” frymëzuar […]

Anibar Animation Festival 2019, edicioni i 10-të

Në një shoqëri e cila vazhdimisht po bëhet indiferente ndaj ndryshimeve politike, sociale dhe mjedisore, Anibar në edicionin e dhjetë të festivalit shëndrrohet në hapësirë për ballafaqimin me ndryshimet, hapësirë për të frymëzuar veprimin dhe për të promovuar aktivizmin qytetar nëpërmjet artit që thërret për mbrojtje të lirive dhe të drejtave. “Arti është fuqia jonë […]

Muzika baroke ndëthuret me trashëgiminë kulturore në muzeun Etnografik të Beratit

Festivali i Muzikës së Vjetër “Vox Baroque” i cili i kushtohet tërësisht repertorit barok rikthehet në edicionin e 6-të në oborrin e muzeut Etnografik në Berat. Koncerti “Vox Baroque” vjen për publikun beratas në datat 6 – 15 korrik me repertor tërësisht të kompozitorëve më përfaqësues të barokut europian, luajtur me instrument origjinalë të kohës […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).