Art & Kulturë

Çmimet Kult 2019/ Zbuloni surprizat që rezervon Mbrëmja Gala e 15-vjetorit!

Një Mbrëmje Gala madhështore do të jetë ajo e Çmimeve Kult 2019. Një arsye më shumë është se këtë vit mbushin plot 15 vjet. E marta e 26 Nëntorit do të sjellë shumë surpriza për të gjithë të ftuarit dhe teleshikuesit, duke e bërë në të gjitha dimensionet një mbrëmje unike të artit shqiptar. Nën […]

Foto/ Njihuni me të nominuarit e Çmimeve KULT 2019!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

15 vjet Çmime KULT, ja kush janë të nominuarit e këtij viti!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

“Ecje nën Gjurmët e Çlirimtarëve”

Në vitin jubilar të 75 vjetorit të çlirimit të kryeqytetit festohet ndryshe duke ecur nën gjurmët e partizanëve. Me ndihmën e aplikacionit Tirana Im Outdoor do të shenjohet shtegun nga Memoriali Debatik – Kodrat e Lapidarit të Saukut. Lapidari i Saukut jo vetëm ka një rëndësi historike, monument i memories së Luftës së Dytë Botërore, […]

Festat e Nëntorit; Shqiptarët rezervojnë në vende ekzotike

Festat Kombëtare të 28 dhe 29 Nëntorit, si çdo vit, do t’i gjejnë jashtë kufijve shqiptarët. Këtë herë edhe më shumë, pasi këto dy ditë, e enjte dhe e premte, bashkë më fundjavën, përkthehen në 4 ditë pushimi, të paktën për punonjësit e institucioneve dhe për një pjese të kompanive private. Kjo rastësi e këndshme, […]

“Koncert në vitin 1936”, në skenën e Teatrit të Korçës

Të rinjtë e talentuar korçarë sollën në skenën e Teatrit të Korçës shfaqjen “Koncert në vitin 1936”. Edhe pse jo aktorë profesionistë ata përcollën më së miri pasionin dhe dashurinë e tyre për artin, duke interpretuar në Teatër rolet e njohura të filmit që u xhirua më se ’40 vite më parë. Kjo iniciativë solli […]

Foto/ Ja si do të duket stadiumi i ri!

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka postuar ditën e soteme disa foto nga stadiumi i ri Kombëtar i sapo rindërtuar në kryeqytet. “Air Albania Stadium” duket se ka marrë edhe dorën e fundit të përgatitjeve, ndërsa pritet të hapet për ndeshjen Shqipëri-Francë që do të luhet të dielën më 17 Nëntor.

Të mërkurën në Prizren jepet premiera e shfaqjes “Mjeku i mirë”

Të mërkurën në Prizren në teatrin “Bekim Fehmiu” do të jepet premiera e shfaqjes “Mjeku i mirë”. “Mjeku i Mirë” (“The Good Doctor”) është një komedi, e shkruar nga dramaturgu dhe shkrimtari Neil Simon. Bëhet e ditur se kjo komedi është një përmbledhje e tregimeve të shkurtra, bazuar mbi veprat e njërit prej shkrimtarëve më […]

Galeria e Arteve në Ferizaj vjen me edicionin e katërt të Bienalit të Vizatimit

Galeria e Arteve në Ferizaj, në bashkëpunim me Shoqatën e Artistëve Figurativ “Zef Kolombi”, si bashkëorganizatorë të Bienalit të katërt të Vizatimit, ka kënaqësinë të bëj publike listën e artistëve pjesëmarrës në këtë Bienal. Bienali i Vizatimit, tanimë është shndërruar në një nga ngjarjet më të rëndësishme të artit pamor, dhe i vetmi në fushën […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).