Art & Kulturë

Festë te liqeni!

Kopshti Maarif Farm Kindergarten në bashkëpunim me Bashkinë Tiranë, organizon te Liqeni i Tiranës një festë plot gjallëri për fëmijët e kryeqytetit. Nuk do të mungojnë argëtimet e shumta për vogëlushët duke nisur nga dhuratat, muzika plot ritëm, animatorë të ndryshëm, shëtitje me varka, lojra me ngjyra e përralla në natyrë. Ju presim te premten […]

Rregulla të arta për një bark të sheshtë

Të gjithë e urrejmë atë ndjesinë kur mezi mbyllim zinxhirin e fundit ose pantallonave. Ja disa këshilla të dobishme nëse doni të luftoni fryrjen abdominale dhe të keni një bel më të hollë. Çfarë duhet bërë për të pasur një bark të sheshtë? Ujë Uji është aleat i pazëvendësueshëm për pastrimin e organizmit, luftimin e […]

Angjelin Preljocaj zgjidhet anëtar i Akademisë Franceze të Arteve të Bukura

Me një karrierë të çmuar ndërkombëtare, koreografi me origjinë shqiptare Angjelin Preljocaj, zgjidhet anëtar i Akademisë Franceze të Arteve të Bukura. “Lajmet e mira për artistët që Shqipërinë e mbajnë me vete janë ato që na bëjnë krenarë, por edhe flasin për Shqipërinë që kemi dhe që duam. Angjelin Preljocaj, zgjidhet anëtar i Akademisë Franceze […]

Çfarë vere të porosisni në restorant

Vera është një pije shumë e dashur dhe që e bën më të ëmbël bisedën mes miqsh. Por që të shijohet më mirë duhet të kemi parasysh që ta zgjedhim verën në mënyrën më të përshtatshme dhe që na përshtatet më tepër. Më poshtë janë 5 gjëra, që nuk duhet t’i bëni kurrë kur porosisni […]

Kanye West do të bashkëpunojë me këngëtaren shqiptare

Kanye West njoftohet se po shqyrton mundësinë e një bashkëpunimi me Dua Lipën për albumin e ri, “Yandhi”. Reperi i famshëm raportohet se po planifikon të bëjë një bashkëpunim me këngëtaren shqiptare pas sukseseve të njëpasnjëshme të artistes sonë. Çifti u takua në një nga restorantet e Los Angelosit gjatë ditës së diele dhe besohet […]

Çfarë të dhurosh për 8 mars?!

Të jesh grua është gjëja më e bukur në botë. Askush si ajo nuk ndan dashuri, gëzim e lumturi tek të gjithë njerëzit që ka pranë vetes. Përgjatë viteve, Dita Ndërkombëtare e Gruas, 8 Marsi, e ka humbur kuptimin politik dhe është bërë një ditë feste (në Shqipëri si e tillë është njohur gjithmonë) dhe […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).