Art & Kulturë

Mësoni cila është shfaqja më e re për fëmijë në Teatrin Metropol

Teatri Metropol i shton një tjetër shfaqje interaktive repertorit të dedikuar grupmoshës 2-6 vjec nën moton “Edukojmë me teatër”. Një pikaloshe bukuroshe dhe Zigzagu çamarrok do të mësojnë se si të respektojnë njëri-tjetrin, gjatë lojërave dhe nepermjet këshillave në shfaqje. Po kush do të jetë mësuesja e tyre? Nuk po jua themi të gjitha këtu. […]

Argëtim dhe shfaqje artistike për fëmijët nga Teatri i Kukullave

Artistët e Teatrit të Kukullave kanë udhëtuar sot drejt Durrësit pranë fëmijëve të prekur nga tërmeti për t’iu dhuruar atyre disa orë argëtimi mes personazheve të tyre të dashur. Ata i dhuruan fëmijëve në ambientet ku janë akomoduar shfaqje kukullash dhe lojëra të ndryshme duke i larguar sado pak nga situata e vështirë që përjetuan […]

Muzikal për fëmijë tek Teatri Metropol, “Të mirësjellshmit”

Banda më e re muzikore në qytet “Të mirësjellshmit” e formuar nga disa artistë të rinj, performuan rreth një orë vetëm për fëmijët të dielën tek Teatri Metropol. Teksti dhe regjia e muzikalit dedikuar fëmijëve është realizuar nga Elona Hyseni. Muzika e realizuar nga All in Band, u këndua nga Amri Hasanlliu dhe Sara Koçi. […]

Kompleksi Memorial “Fëmijët Martirë të Kosovës 1981-1999”

Së shpejti pritet të ndërtohet Kompleksi Memorial “Fëmijët Martirë të Kosovës 1981-1999″, shumë afër Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”. Autori i këtij kompleksi, Rrezeart Galica ka thënë se faza e krijimit të këtij kompleksi, obeliskut dhe muzeut ka qenë shumë e dhimbshme dhe emocionale për të. “1370 fëmijë po i bëjmë me adresë dhe […]

Tre ujqërit e vegjël nga botimet Pegi për fëmijët tuaj

“Tre ujqit e vegjël” është, në fakt, një përmbysje e versionit të klasikut komik “Tre derrkucat e vegjël”, një legjendë tradicionale e botuar për herë të parë në shekullin e 19-të. “…libri më zbavitës i vitit… një libër krejtësisht i veçantë me ilustrime, që do të kënaqë gjithë familjen.” – Junior Bookshel

Libri zhvillon fëmijët

Të lexosh nuk mjafton vetëm të dish gërmat. Të lexuarit padyshim ndikon në formimin e fëmijëve. Ndaj psikologët sugjerojnë që të mësuarit me librin të nisë në fëmijërinë e hershme. Botimet me figura shihet si mundësia më e mirë për tu futur në botën letrare, e më pas vazhdohet me përralla dhe tregime të shkurtra. […]

“Faraoni” vjen për fëmijët!

Vepra dramaturgjike për fëmijë me titull ‘FARAONI’ bën fjale për një Faraon të lig i cili është dënuar nga një Zanë nëpërmjet magjisë, që të flinte për tremijë vjet. Sapo kjo kohë plotesohet Faraoni mund te zgjohet nga gjumi shekullor vetëm nëpërmjet një lengu magjik që mund ta realizonin shtrigat e tij. Por shtrigat gjatë […]

Buzëqesh me Fëmijët

Është bukur të dhurosh buzëqeshje e të gëzosh më të vegjlit! Më 23 dhjetor eja dhe ti të festojmë së bashku me fëmijët e punonjësve të APR-së, fëmijët me aftësi të kufizuara nga instituti “Ramazan Kabashi”, fëmijët romë dhe ato me nevoja ekonomike. Dhurata,  ëmbëlsira, muzikë, cirk, sport, e shumë humor ju presin prej orës […]

Femijet e Qendres Kombetare te Kultures per Femije, kursi i Skulptures hapin ekspozite me punimet e tyre ne Muzeun Historik Kombetar

Fëmija është mësuesi i vetes, mësuesi shërben vetëm për të udhëzuar dhe për të ndihmuar ti zbuloj vetë gjërat. Vet- vlerësimi është një pjesë e rëndësishme i këtij zbulimi. Kur një fëmijë ju pyet ” Të pëlqeu Skulptura ime ?” Tento ta pyesësh atë në vend që ti thuash sa e bukur që ishte. Pyeti […]

“Miushet e shkathëta”, një shfaqje për fëmijë vetëm në Teatrin Metropol

Këtë të shtunë dhe të dielë, shfaqja për vogëlushët, e titulluar “Miushet e shkathëta”, do të ngjitet sërish në skenën e Teatrit Metropol. Një vepër e autoreve Janet Stanford dhe Kathryn Chase Bryer, ajo tregon historinë e dy miusheve aventuriere, Neli dhe Emilia, të cilat jetojnë në një papafingo. Kjo shfaqje vjen nën regjinë e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).