Art & Kulturë

Ekspozita e punimeve artizanale bën bashkë “Duarartat” nga Shqipëria dhe Kuvajti

Në Tiranë u çel disa ditë më parë ekspozita “Duarartat”, e cila përmban 72 foto me punime artistike të 9 grave nga Shqipëria dhe 9 grave nga Kuvajti. Kjo ekspozitë vjen si iniciativë e gruas së ambasadorit të Kuvajtit, Ebtisam Nasser Ibrahim AlHouti, e cila është fotografe. Sipas saj fokusi kryesor i kësaj ekspozite është […]

Hapet ekspozita arkeologjike e autorit Tomor Kastrati

Muzeu Kombëtar i Kosovës organizoi hapjen e ekspozitës me tematikë arkeologjike “Trashëgimia Arkeologjike Adriatiko-Mediteriane në Kosovë” të autorit Tomor Kastrati. Tematika pasqyron karakterin e përbashkët kulturor të bartësve të ndryshëm nder breza dhe vende, të manifestuar në trashëgiminë materiale në forma të caktuara si stoli, armë, monedha, fortifikime, enë dhurimesh të cilat janë ruajtur dhe […]

Mos e humbisni ekspozitën nga fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës

Në datat 6 dhe 7 shkurt ora 18:00, nëse nuk keni plane një ide e mirë është të shijoni ekspozitën që do të bëhet nga fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë. Kuratore e kësaj ekspozite me skulptura dhe piktura është Anisa Sala. Kështu që prindër, merrni fëmijët dhe kaloni një fundjavë ndryshe këtë […]

“Ngjyrat e Ortodoksisë në Shqipëri”

Në Qendrën Kulturore të Katedrales Ortodokse në Tiranë, u mbajt ceremonia e publikimit të albumit “Ngjyrat e Ortodoksisë” në Shqipëri, edicioni i tetë i kësaj serie. Ceremonia, e cila u nderua nga prania e Kryepeshkopit të Shqipërisë, Durrësit dhe Tiranës Anastas Janullatos, u ndoq nga shumë të ftuar të nderuar, përfshirë ambasadorin polak në Tiranë, […]

Ekspozita “Lear” mbledh 55 artistë nga qytete të ndryshme të vendit

Në qytetin e Beratit u çel ditët e fundit edicioni i XXII i ekspozitës “Lear”, e cila ka mbledhur 55 artistë, që janë prezantuar me veprat e tyre në pikturë, skulpturë, vizatim dhe fotografi artistike. Në ekspozitën e çelur galerinë “Eduard Lear”, ishte i pranishëm kryetari i bashksië, Ervin Demo, përfaqsues të tjerë të pushtetit […]

Ekspozita “Continuum” sjell Durrësin përmes fotografive në vite

Qyteti i Durrësit është në qendër të ekspozitës fotografike “Continuum”, e cila është hapur ditët e fundit në galerinë “Nikolet Vasia”. Së bashku me pamjet e qytetit antik gjatë shekullit të kaluar, në fotot e autorëve të njohur vijnë edhe imazhet e portit më të madh të vendit. Kjo ekspozitë, në të cilën janë paraqitur […]

Më 17 Dhjetor mbahet mbrëmja e madhe e Çmimeve Kult/ Zbuloni surprizat e këtij 15-vjetori

Më 17 Dhjetor vjen Mbrëmja e Madhe e Ndarjes së Çmimeve Kult 2019! Mbrëmja Gala do të zhvillohej disa ditë më parë, por për shkak të tërmetit të 26 Nëntorit, Akademia Kult duke i qëndruar besnike vlerave që mbart prej 15 vitesh, duke respektuar dhimbjen e të prekurve, por dhe ndjeshmërinë e shoqërisë në momentet […]

“Beyond Memories”, çelet ekspozita e rrallë me koleksionin e pullave dhe të artit kinez

Në bashkëpunim me Ambasadën e Republikës Popullore të Kinës, Qendra për Hapje dhe Dialog, në Kryeministri u hap ekspozita “Beyond Memories” (Përtej Kujtimeve). Ekspozita e rrallë, e cila u hap në kuadër të aktiviteteve që po zhvillohen në Tiranë me rastin e 70-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve Shqipëri-Kinë, do të ofrojë për publikun një koleksion […]

Hapet Ekspozita e çmimit “Artistët e së nesërmes” 2019

Qendra për Art Bashkëkohor në Prishtinë hapi ekspozitën e finalistëve të çmimit “Artistët e së nesërmes” 2019. Çmimi “Artistët e së nesërmes” është pjesë e programit që ndan çmimin për artistët e ri në fushën e arteve vizuele, pjesë e dhjetë çmimeve të ngjashme të organizuara në Evropën Qendrore dhe atë Lindore me qëllim të […]

Ekspozimi i një përzgjedhjeje të veprave të Stommel-it në Gallery70 në Tiranë

Ekspozimi i një përzgjedhjeje të veprave të Stommel-it në Gallery70 në Tiranë është frymëzuar nga bota e kërcimit dhe lëvizjes. “Shformimi i trupit, qoftë ky në veprim apo në gjendje qetësie, përmban për mua esencën e natyrës njerëzore dhe gjendjes emocionale. Trupi i spërdredhur është një subjekt elegant, ai është i bukur dhe përcjell gjithashtu […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).