Art & Kulturë

Foto/ Mbrëmja PostKULT mbledh artistët më të vlerësuar të 2019

2019 shënoi plot 15 vite të mbrëmjes gala Çmimet Kult. Tanimë kjo përzgjedhje është kthyer në një traditë dhe pikë referimi në vlerësimin dhe promovimin e prurjeve kulturore e artistike. Më 18 Mars u zhvillua nata Post-Kult për të vlerësuar fituesit e Çmimeve Kult 2019. Me fushat e librit, muzikës, artit pamor, teatrit dhe filmit, Kult përfaqëson […]

15 vjet Çmime KULT, ja kush janë të nominuarit e këtij viti!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

50 fotografi nga filmi “Skënderbeu” në kalanë e Elbasanit

Një ekspozitë mahnitëse me 50 fotografi të shkëputura nga filmi “Skënderbeu”, në skenat e tij të xhiruara në qytetin e Gjirokastrës është çelur sot në kalanë e qytetit e Elbasanit. Kryetari i bashkisë Qazim Sejdini së bashku me Kryetarin e Grupit Parlamentar PS, Taulant Balla, Prefektin Gledian Llatja dhe Kryetarin e Qarkut Bukurosh Stafa vizituan […]

Filmi “Ditë feste” nga Jacques Tati, sot ora 18:00

Nga cikli “Klasikët e kinemasë franceze”, sot më 29 mars, ora 18 :00 tek Qendra Ten do të shfaqet filmi “Ditë feste” nga Jacques Tati. Filmi i përket vitit 1949 dhe është i zhanrit komedi. Për çfarë bën fjalë? Disa artistë shëtitës vendosen në një fshat të qetë. Një nga argëtimet e tyre është një […]

Filmi ”Rënia e Spartës” nga Tristan Dubois

Steeve nis vitin e fundit të gjimnazit. I pasionuar pas leximit dhe i vetmuar, ai mbyllet shpesh në librat e tij për t’i shpëtuar realitetit të mërzitshëm. Por, një ditë, në orën e edukimit fizik, ai ia del të realizojë një ushtrim të vështirë dhe të tërheq vëmendjen e vajzës më të bukur të shkollës. […]

Bebe Rexha, pjesë e një filmi të animuar

Bebe Rexha do jetë dublante e filmit të animuar “Ugly Dolls”. Këngëtarja me origjinë shqiptare do jetë dublante e një prej personazheve në film, së bashku me Kelly Clarkson, Nick Jonas, Wanda Sykes, Gabriel Iglesias, Pitbull, Wang Leehom, Blake Shelton, Janelle Monae, Emma Roberts, Charli XCX dhe Lizzo. Kelly Clarkson do dublojë zërin e personazhit […]

“Viti i Skënderbeut”, në Budapest shfaqet dokumentari për heroin kombëtar

Në kuadër të “Vitit të Skënderbeut” është shfaqur në Budapest dokumentari “Skënderbeu ynë”. Ambasada e Shqipërisë në Budapest organizoi një pritje me përfaqësues të komunitetit shqiptar, me të cilën mbylli aktivitetet e saj për vitin 2018. Në kuadër të “Vitit të Skënderbeut”, ky aktivitet iu kushtua figurës së heroit tonë kombëtar. Me këtë rast, të […]

Shpresa – “Thesaret e Arkivit të Filmit”

Shkrimtari Dhimitër Xhuvani përfundoi në 1966 romanin e tij të parë ‘Tuneli’, një vështrim pesimist i jetës së vështirë të minatorëve. I akuzuar nga autoritetet si revizionizëm borgjez, romani u tërhoq nga qarkullimi. Por regjisori Kristaq Dhamo ndihmoi magjishem ne forma qe do i mesoni neser:) qe Kinostudio “Shqipëria e Re” ta sillte në ekranin […]

Festivali Global i Filmit për Migrantët

Festivali Global i Filmit për Migrantët: Filmi ABU ADNAN. Transmetimi i këtij filmi organizohet nga Organizata Ndërkombëtare e Migracionit në bashkëpunim me Fakultetin e Mjekësisë, Universiteti I Mjekesise, në Kuadër të Festivalit Global të Filmit për Migrantët. Abu Adnan–Babai i Adnan është një film me metrazh të shkurtër që tregon historinë e Sayidit një doktori […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).