Art & Kulturë

“The Animals and Friends” në Tiranë, mbrëmjen e 19 qershorit në Amfiteatrin e Liqenit

“The Animals and Friends” në Tiranë, mbrëmjen e 19 qershorit në Amfiteatrin e Liqenit. • Grupi legjendar i viteve ‘60-të sjell tingujt plot ngjyra të blues-it e rockut • Yjet e “House of the rising sun”, “It’s my life”, “Don’t let me be misunderstood” e shumë të tjera

Koncert – Albano Carrisi tek Amfiteatri i Liqenit, Tiranë

Në mbrëmjen përmbyllëse së javës së kulturës Italiane, skena e Amfiteatrit të Liqenit do të ndizet me koncertin e mjeshtrit të muzikës italiane Albano Carrisi, mikun e vjetër të Shqipërisë. Hyrja në koncert është e lirë. Data 7 Qershor⏰Ora 20:00📍Amfiteatri i Liqenit, Tiranë

Sanremo Giovani World Tour 2022 vjen në Tiranë më 6 Qershor.

Sanremo Giovani World Tour 2022 vjen në Tiranë më 6 Qershor. Këngëtarë të rinj italianë si Litamme’, Yuman, Samia, Martina Beltrami do të kendojnë se bashku me artistët shqiptarë Marsela Cibukaj dhe Alban Skënderaj. Më 6 Qershor⏰Ora 21:00📍Amfiteatri i Liqenit, Tiranë

Reperi i mirënjohur britanik Skepta është artisti i parë i konfirmuar në Sunny Hill Festival

“Sunny Hill Festival” është një nga festivalet më të njohura dhe të shumëpritura jo vetëm në Shqipëri e Kosovë, por në të gjithë rajonin. Pas suksesit të edicionit të dytë të këtij festivali, çdokush ishte kurioz për të zbuluar kush janë artistët ndërkombëtarë që do të marrin pjesë në edicionin e tretë të këtij festivali. […]

15 vjet Çmime KULT, ja kush janë të nominuarit e këtij viti!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

Tradita, historia dhe kultura e Elbasanit në Tiranë

Një atmosferë fantastike erdhi mbrëmjen e djeshme në Kalanë e Tiranë për qytetarët të cilët shijuan traditën, historinë dhe kulturën e Elbasanit. Bashkia e Elbasanit zgjodhi Kalanë e Tiranës për këtë aktivitet ku u promovua qyteti i Elbasanit dhe historia e tij. Elbasani u prezantua me këngë e valle, me fotografi të rralla të qytetit […]

Spektakël në 5 qytete shqiptare me ritme folku dhe tango argjentinase

Tradita, arti dhe kultura argjentinase vijnë në Shqipëri. Artistët argjentinas, sjellin në festivalin “Open on tour” kërcimet tradicionale të jetës së përditshme, për të demonstruar se si çdo ditë për ta është festë dhe gëzim. Festivali vjen në bashkëpunim me dy balerinët, Enada Hoxha dhe Gerd Vaso. Ndërsa, 10 artistë argjentinas do të dhurojnë për […]

Ansambli i valleve popullore bullgare me koncert në Berat

Ansambli i valleve popullore bullgare “Vangeloff”, me ftesë të bashkisë së Beratit, dha të dielën përpara artdashësve të shumtë beratas, një koncert të përbashkët me Qendrën Kulturore “Margarita Tutulani” dhe grupin e shoqatës “Qypërllinjtë e Roshnikut”. Të pranishëm në këtë koncert ishin ambasadori i Bullgarisë në Shqipëri, Momtchil Stoyanov Raytchevski, dhe nënkryetarja e bashkisë, Afize […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).