Art & Kulturë

Promovohet libri “Kriza ekonomike në kohën e koronavirusit”

Në ambientet e jashtme të Akademisë së Shkencave është promovuar libri studimor i akademikëve Anastas Angjeli dhe Adrian Civi “Kriza ekonomike në kohën e koronavirusit”. Në fjalën e tij, Akademisë së Shkencave, akademik Skënder Gjinushi tha se çdo përurim (promovim) libri përbën një ngjarje të veçantë, një sfidë të këndshme si për autorët edhe për […]

Prezantim i librit URIA, Jamal Ouariachi Përktheu: Albana Shala

Aurelia është nëna e dashur dhe e përkushtuar e një vajze trevjeçare, si dhe gazetare e suksesshme në televizion. Jeta e saj kthehet përmbys, kur i duhet të intervistojë ish-të dashurin, Alexander Laszlon, dikur një figurë shumë e njohur, me lidhje të forta në botën e politikës, i cili ka marrë pjesë në vitet ‘80 […]

Prilli, muaji i librit

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti bën me dije se Ministria e Kulturës e ka pagëzuar prillin si “Muajin e Librit”, duke e sjellë si alternativë udhëtimi, gjatë këtyre ditëve që na duhet të qëndrojmë në shtëpi. “Ju ftoj të na ndiqni në rrjete sociale për të zbuluar rekomandime nga njerëzit e letrave, libra të digjitalizuar, […]

Mirela Kumbaro zgjedh për vogëlushët në shtëpi “Libri i Gabimeve”

Shumë figura të njohura përfshirë edhe politikane, kanë zgjedhur që në këto ditë të vështira të lexojnë për fëmijët, në këtë situatë në të cilën po kalon vendi. Përmes rubrikës “lexoj për ty”, ish ministrja e Kulturës dhe aktualisht deputete e Partisë Socialiste, Mirela Kumbaro ka zgjedhur të lexojë përmes një video të publikuar, për […]

Promovimi i librit “Ndonjëherë Qëndrojnë Përgjithmonë”

Pas përmbledhjeve “Fytyra tjetër e natës” (2003) dhe “Libri i bardhë” (2011), vjen kjo përmbledhje të re me tregime “Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë”. Përmes fantastikes, misterit dhe tmerrit, që gjarpëron në çdo tregim të tij, kjo përmbledhje prek tema të njohura, por njëkohësisht zbulon edhe territore te reja, të pashkelura më parë nga një autor shqiptar. […]

“Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë”, nga Enkelejd Lamaj

Enkelejd Lamaj – “Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë” (Tregime) Çdo 8 vjet historitë e frikshme përsëriten. Pas “Fytyra tjetër e natës” (2003) dhe “Libri i bardhë” (2011), vjen kjo përmbledhje e re me tregime, që përmes fantastikes, misterit dhe tmerrit, na çon në përhumbje të reja, të panjohura dhe të frikshme, brenda një realiteti të ndërtuar buzë […]

Botohet monografia “Futbolli i Kosovës 1919-2019”

Shtëpia botuese “Orfeu” nga Prishtina ka njoftuar se sapo është botuar monografia “Futbolli i Kosovës 1919-2019” nga doajeni i gazetarisë kosovare, Azem Brovina, përcjellë KultPlus. Projekti shumëvjeçar i Brovinës për ta përmbledhur brenda një libri historinë njëshekullore të futbollit kosovar, sublimon përpjekjen hulumtuese shumëvjeçare të autorit (Azem Brovina), si profesionist i disiplinuar dhe rigoroz në […]

Libër dhe shkëmbim idesh : “Metropolet barbare” nga G. Faburel

Guillaume Faburel, profesor në Universitetin Lyon 2 dhe në Institutin e Studimeve Politike të Lionit, studiues shkencor në UMR Triangle (Shkolla e Lartë Normale e Lionit) ku ai është përgjegjës i « Studimeve urbane », do të paraqesë librin « Metropolet barbare » : deuniformizimi i qyteteve, ç ‘urbanizimi i tokës ». Ky libër marrë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).