Art & Kulturë

OSCAL: Ne po krijojmë një ekosistem open-source dhe duam që ju të jeni pjesë e ndryshimit!

OSCAL (Open Source Conference Albania) është konferenca e parë vjetore në Shqipëri e organizuar për të promovuar lirinë e software, software me kod të hapur, kulturën e lirë dhe njohurinë e hapur, një lëvizje globale që filloi fillimisht më shumë se 30 vjet më parë. Konferenca do të zhvillohet në qershor 2022 në Tiranë dhe […]

Të rejat më të fundit nga eventi i Apple

Konferenca e Zhvilluesve të Apple filloi të hënën (6/06) me një prezantim kryesor gjatë së cilit kompania prezantoi një sërë përditësimesh të reja të software. Në vend të formatit totalisht virtual me të cilin jemi mësuar nga Apple gjatë viteve të fundit, këtë vit prezantimi u bë në formën e një mesazhi të rregjistruar përpara […]

Automotive Fair Albania për herë të parë në Shqipëri

Rruga drejt edicionit të parë të Automotive Fair Albania është hapur zyrtarisht! Automotive Fair Albania organizohet për herë të parë në Shqipëri 🇦🇱 nga Ministria e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor dhe Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë. Takimi i shumëpritur për industrinë e rrotakëve, […]

Çfarë është Metaverse ?

Imagjino një ditë të bukur Korriku. Ti ndodhesh në një plazh me një pije të ftohtë në dorë dhe me një laptop përpara vetes. Papritmas merr vesh se për 15 minuta do të mbahet një mbledhje urgjente në kompaninë tënde, e cila ndodhet në Tiranë. Normalisht do të mendoje se nuk do ishte e mundur […]

Platforma “audio book”, mundësi e shkëlqyer lundrimi rreth botimeve në kohë karantine

Kufizimi i lëvizjes së njerëzve të ndërmarra nga autoritetet shtetërore, si dhe mbyllja e çerdheve, kopshteve, shkollave dhe e mjaft bizneseve, si masa parandaluese për frenimin e përhapjes së koronavirusit COVID-19, sigurisht që kanë zvogëluar mundësitë e argëtimit, por kanë shtuar edhe dozat e stresit te të gjitha grupmoshat. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti shprehet […]

Vjen taksia e parë që fluturon

Prodhuesi gjerman i avionëve “Volocopter” ka shfaqur për herë të parë modelin e taksisë ajrore në Singapor, me shpresën se ky i fundit do të bëhet vendi i parë që do të lejojë këtë shërbim që në vitin 2021. Prototipi u nis nga Marina Bay dhe fluturoi në këtë zonë për rreth një minutë para […]

FB blen një start-up që ka lidhje me të menduarit

Gjiganti Facebook ka arritur të blejë kompaninë Ctrl-Labs, një start-up që studion mundësinë e bërjes së pajisjeve që ndërveprojnë me të menduarit tonë, deklaroi në një postim në rrjetin social zëvendësshefi i Facebook, Andrew Bosworth, i cili merret me realitetin virtual. “Vizioni përfundimtar i kësaj pune është një byzylyk që u jep njerëzve mundësinë të […]

Google Maps lehtëson edhe më shumë përdorimin e hartave

Nganjëherë orientimi në Google Maps, mund të jetë i komplikuar dhe kthimi për në shtëpi të jetë një aventurë e pakëndshme. Por, inxhinierët pas këtyre hartave, punojnë gjatë tërë kohës, për ta lehtësuar edhe më shumë përdorimin dhe të japin rezultate sa më të mira në orientim. Krahas rrugëve dhe autostradave, tani ofrohen edhe njoftime […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).