Art & Kulturë

Nata e Dokumentarit n’Komitet – Citizenfour

Filmi fillon me Laura Poitras, regjisoren e dokumentarit, që komunikon me emaile të koduara me dikë që e quan veten e tij ‘Citizenfour’. Përgjatë filmit mësojmë se Citizenfour është Edward Snowden, i cili punon për Agjencinë e Sigurisë Kombëtare (NSA). Ai ka në zotërim të tij dokumente të klasifikuara që vërtetojnë se NSA po spiunon […]

Më 17 Dhjetor mbahet mbrëmja e madhe e Çmimeve Kult/ Zbuloni surprizat e këtij 15-vjetori

Më 17 Dhjetor vjen Mbrëmja e Madhe e Ndarjes së Çmimeve Kult 2019! Mbrëmja Gala do të zhvillohej disa ditë më parë, por për shkak të tërmetit të 26 Nëntorit, Akademia Kult duke i qëndruar besnike vlerave që mbart prej 15 vitesh, duke respektuar dhimbjen e të prekurve, por dhe ndjeshmërinë e shoqërisë në momentet […]

Dokumentari i kineastes shqiptare shfaqet në Paris

Dokumentari “Réveil Sur Mars” i kineastes shqiptare Dea Gjinovci do të shfaqet më 17 tetor në “Centre Pompidou” në Paris, Francë. Në këtë projekt artistik, ajo sjell historinë e një familje kosovare në Hornald, një qytet i vogël në Suedinë Qendrore, të cilët përballen me probleme mjekësore dhe të integrimit në shoqëri, Furkani djali i […]

Shfaqja e “Mike Wallace is here”

Ejani edhe ju nesër në shfaqjen e “Mike Wallace is Here”, një dokumentar që ofron një këndvështrim tërheqës të reporterit legjendar, i cili intervistoi figurat më të mëdha të shekullit të 20-të përgjatë më shumë se pesëdhjetë viteve të tij në transmetim, si dhe stilit të tij agresiv të raportimit, i cili ripërkufizoi pritshmëritë që […]

Dokumentari “The Jurney” te Reja të enjten

Më 19 Shtator 2019, prej orës 20:00, do të transmetohet dokumentari 85 minutësh; “The Journey” / “Udhëtimi” nga Fanny Bräuning (Zvicër) Viti i prodhimit: 2018 Një burrë dhe një grua udhëtojnë nëpër botë me një furgon kampingu: Niggi, një fotograf pasionant, dhe Annette, dashuria e jetës së tij, paralizuar nga qafa e poshtë prej 20 […]

Burkinabé Rising – Rimëkëmbja E Burkina Fasos dokumentar

Burkina Faso është një vend i vogël pa dalje në det në Afrikën Perëndimore, emri i së cilës përkthehet: “toka e njerëzve të drejtë.” Përkundër historisë së vendit që ka përjetuar dikur krizën politike, sociale dhe ekonomike, Burkina Faso është në rritje. Rritja që vendi ka përjetuar në vitet e fundit është kryesisht për shkak […]

Premiera e dokumentarit “Pro Rrymës”

Në Ditën Botërore të Mjedisit, 5 Qershor, BIRN Albania ka kënaqësinë t’ju ftojë në shfaqjen premierë të dokumentarit “Pro Rrymës”, një prodhim i Rrjetit Ballkanik të Gazetarisë Investigative në Shqipëri në bashkëpunim me regjisorin Elton Baxhaku, i cili vjen si një dokumentim i përpjekjeve të komuniteteve, organizatave mjedisore dhe aktivistëve të shoqërisë civile për t’u […]

Premiera e dokumentarit “Pro Rrymës”

Në Ditën Botërore të Mjedisit, 5 Qershor, BIRN Albania ka kënaqësinë t’ju ftojë në shfaqjen premierë të dokumentarit “Pro Rrymës”, një prodhim i Rrjetit Ballkanik të Gazetarisë Investigative në Shqipëri në bashkëpunim me regjisorin Elton Baxhaku, i cili vjen si një dokumentim i përpjekjeve të komuniteteve, organizatave mjedisore dhe aktivistëve të shoqërisë civile për t’u […]

Film-Dokumentar për Nikos Kazantzakis

Në kuadrin e DITË-NETËVE TË LIBRIT, salla UNESCO, do të shfaqet një film-dokumentar për Nikos Kazantzakis, shkrimtarin dhe mendimtarin e madh grek. Studiuesit, profesorët që kanë bërë studime të shumta për të, por dhe njerëz të zakonshëm, tregojnë histori që përshkruajnë jetën dhe punën e tij. Marrëdhëniet e tij me Perëndinë, udhëtimet, dashurinë, filozofinë, miqësinë, […]

Mirëpritet fuqishëm në Izrael dokumentari gjerman mbi shfarosjen e hebrenjve

“Wir sind Juden aus Breslau” (Ne jemi hebrenj nga Vroklavi), është një dokumentar gjerman që rrëfen historinë e 14 dëshmitarëve të Holokaustit nga qyteti Vroklav, në perëndim të Polonisë. Për momentin ai është duke u shfaqur në kinematë e Tel Avivit, Jeruzalemit, Haifa, Sderot e Kolon deri më 25 prill dhe ka ngjallur një interes […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).