Art & Kulturë

Rita Ora i bashkohet nismës së shqiptarëve në luftën kundër koronavirusit

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare Rita Ora është artistja e fundit që i është bashkuar nismës “Një kafe si flutur”, që ka për synim luftimin e COVID-19, duke mbështetur institucionet shëndetësore me fondet e krijuara nga ky fondacion. “‘Një kafe si flutur’ është një iniciativë për mbledhur fonde për institucionet shëndetësore në Kosovë, për të […]

Kënga më e re e Rita Orës

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Rita Ora ka paralajmëruar fansat e saj përmes Instagramit që shumë shpejt do ta lançojë këngën e re me titull, “How To Be Lonely”. Kënga e cila është shkruar nga këngëtari Lewis Capaldi, do të jetë pjesë e albumit të ardhshëm të këngëtares. “How To Be Lonely” lançohet më 13 […]

Rita Ora në filmin “Twist”

Rita Ora ka marrë një tjetër rol në ekranin e madh. Shqiptarja me famë botërore është fotografuar gjatë xhirimeve të versionit modern të “Oliver”. 28-vjeçarja ishte e veshur me një palë pantallona të shkurtra boksi. Ylli i muzikës u fotografua në rrugët e Londrës përkrah aktorit Rafferty Law. Rita do luajë rolin e Artful Dodger […]

Rita Ora do të dhurojë një pjesë të fitimeve për Kosovën

Rita Ora ka shkëlqyer në Javën e Modës në Paris, ku është shfaqur në “showroom-in” e Escada për të festuar bashkëpunimin e saj më të fundit me firmën gjermane. Surpriza e këngëtares 28-vjeçare ishte se zgjodhi shoqatën e bamirësisë “Women for Women International” për të dhuruar një përqindje të shitjeve të një modeli çante, për […]

Rita Ora, Dua Lipa dhe Era Istrefi murale në kryeqytet

Në 3 vitet e fundit, rruga B në kryeqytet ka pasur një transformim total. Monotoninë e ndërtesave këtu, e kanë thyer grafitet shumëngjyrëshe të artistëve të ndryshëm. Vizatimet e llojllojshme po pëlqehen edhe nga qytetarët dhe banorët e kësaj pjese. Pamje të ngjashme do të marrin edhe disa lagje të Prishtinës. Në komunën e Prishtinës […]

Revista greke artikull për këngëtaret shqiptare

Revista e njohur greke “Voice of Athens” i ka kushtuar një artikull të tërë këngëtareve shqiptare me famë botërore, ku i përgëzon për talentin dhe ndër të tjera përmend faktin që në Greqi, shqiptarët mundohen t’a fshehin origjinën e tyre, pasi trajtohen në një mënyrë që s’mund të ecin përpara. Flet për Dua Lipën, Rita […]

Rita Ora tundi Tiranën

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora dhuroi spektakël dhe emocione mbrëmjen e kësaj djeshme në sheshin “Skëndërbej”. Atmosfera u ndez nën ritmet e muzikës dhe performancës së shkëlqyer të Rita Orës ndërsa sheshi ishte i populluar nga qytetarë dhe adhurues të këngëtares. Edhe Rita kishte lyer flokët të kuqe, dhe për këtë kishte një […]

Ora e Super Muzikës

Ruaji datat sepse Qershori nis me SUPER evente! Ermal Meta në 1 Qershor dhe Rita Ora në 3 Qershor ju sjellin një eksperiencë të paharrueshme, së bashku me shumë artistë të tjerë të skenës tonë kombëtare, në dy netë që do mbahen mend gjatë. Rita Ora dhe Ermal Meta, dy emra të jashtëzakonshëm të muzikës, të cilët […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).