Art & Kulturë

Receta unike – Reçel me mollë dhe xhenxhefil, plot shije e vlera për shëndetin

Përfitimet e një produkti të gatuar në shtëpi janë të panumërta në krahasim me artikujt që shiten nëpër dyqane dhe supermarkete Për shumë amvisa shqiptare, përgatitja e reçelit është shpesh edhe një pasion. Reçeli përbën mënyrën më të mirë për të ruajtur frutat dhe shijuar ato gjatë gjithë vitit. Reçeli i shtëpisë është më i […]

Libri i BESART VARFIT “NE”, shokut tone te rinise.

MALL Pa asnjë dyshim, po të mos ish për të, do të kish humbur si gjithë lajmet e tjera, prej atyre që duan të shesin diçka, që s’iu mbaron këmbëngulja dhe përsëritja, do ish fshirë sapo dëgjova fjalën e parë. Dorën m’a mbajti një zë gruaje, kërkesa për të bashkëbiseduar për diç të rëndësishme, pastaj […]

Shuma e ditëve nga Isabel Allende

BOTIM I RI Kam mësuar që çdokush është përgjegjës për dhimbjen e vet. Vitet që pasuan vdekjen e së bijës, Paulës, Isabel Alende i përshkruan në formë ditari, duke bërë një kronikë të familjes, të cilën e ka mbledhur me mund në Kaliforni. Kujtimet ndërthuren me reflektimet mbi jetën, mbi veprën e saj dhe mbi […]

Hiking dhe Piknik në Ujvarën e Sotirës

Nëse kërkoni të largoheni nga jeta e përditshme e qytetit për të kaluar disa orë të paharrueshme të qëndroni pranë natyrës, të zbuloni vende të reja apo edhe thjesht për të kaluar një të diel ndryshe, #AlbaniaFreeGuide organizojn të dielën “Hiking dhe Piknik në Ujvarën e Sotirës” Programi: “Hiking dhe Piknik në Ujvarën e Sotirës” […]

Kampionati Kombetar i Go-Kart

Kampionati i parë zyrtar i Kartingut, mundësuar nga Federata Shqipëtare e Automobilizmit, e njohur nga FIA (Federata Internacionale e Automobilizmit). Gjatë rregjistrimeve do të përzgjidhen 50 pilotët më të mirë të cilët do të jenë pjesë e këtij kampionati për 6 gara në pista të ndryshme. Pistat do të krijohen në vëndet kyce të Tiranës, […]

Premiera e dokumentarit “Pro Rrymës”

Në Ditën Botërore të Mjedisit, 5 Qershor, BIRN Albania ka kënaqësinë t’ju ftojë në shfaqjen premierë të dokumentarit “Pro Rrymës”, një prodhim i Rrjetit Ballkanik të Gazetarisë Investigative në Shqipëri në bashkëpunim me regjisorin Elton Baxhaku, i cili vjen si një dokumentim i përpjekjeve të komuniteteve, organizatave mjedisore dhe aktivistëve të shoqërisë civile për t’u […]

Ermal Meta Live tek Sheshi Skenderbej

Në mbrëmjen e 1 Qershorit bashkë me Ambasadën Italiane organizojmë një festë gjigante te Sheshi Skenderbej për Festën e Republikës Italiane e miqësinë mes dy vendeve tona. E kush më mirë se Ermal Meta e përfaqëson këtë histori suksesi? Ju presim të gjithë në shesh për të nisur një stinë festive të paparë në Kryeqytet këtë verë!

Super Adrenaline ,Super Destinacion

Shala River Magic Let’s open the tourist season with one of the most beautiful destinations in Albania. Welcome everybody and it will be the most beautiful day of your life because the magic of the Alps and the Crystal Water, the Wonders We will visit, will make this trip a different day. Departure – Palace […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).