Art & Kulturë

Ambasada e SHBA-së organizon Javën e Filmit Amerikan

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë organizoi Javën e Filmit Amerikan, i cili solli në Shqipëri dokumentarë bashkëkohorë të vlerësuar me çmime. Gjatë javës së kaluar, Ambasada prezantoi katër shfaqje filmash si pjesë e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë. Dokumentarët prezantuan anë të ndryshme të Amerikës duke theksuar fuqinë universale të individëve për […]

E shtuna, dita e abetareve shqipe në Itali

Më 5 tetor, Ambasada e Shqipërisë në Romë qëndron hapur për t’u mundësuar të gjitha shoqatave që kanë paraqitur kërkesë të tërheqin librat e mbërritur për shkollat shqipe. Romë, 30 shtator 2019 – Abetare, Fletore pune, Gjuha shqipe 2 dhe Gjuha shqipe 3. Rreth 4 mijë libra kanë mbërritur në Ambasadën e Shqipërisë nga Qendra […]

Rita Ora do të dhurojë një pjesë të fitimeve për Kosovën

Rita Ora ka shkëlqyer në Javën e Modës në Paris, ku është shfaqur në “showroom-in” e Escada për të festuar bashkëpunimin e saj më të fundit me firmën gjermane. Surpriza e këngëtares 28-vjeçare ishte se zgjodhi shoqatën e bamirësisë “Women for Women International” për të dhuruar një përqindje të shitjeve të një modeli çante, për […]

Ëmbëlsirë me pluhur kokosi e kakao

Ëmbëlsira të buta prej pandispanje të mbuluara me një shtresë të kakaoje dhe me shije kokosi, për një vakt vërtet të shijshëm. Këto ëmbëlsira me origjinë australiane janë të thjeshta për t’u përgatitur dhe pjekur në furrë, të shijshme dhe të lehta. Përbërësit: 300 gr sheqer pluhur 35 gr gjalpë 140 gr miell kripë vanilje […]

Antikomedia “Këngëtarja Tullace” rikthehet në teatrin “Bylis”

Antikomedia “Këngëtarja Tullace” rikthehet në teatrin “Bylis”. Njoftimin e jep bashkia e Fierit, e cila fton artdashësit të mos e humbin këtë shfaqje që sipas saj, “do t’ju mbajë mbërthyer me humorin dhe moralin”. “Këngëtarja tullace: Një vepër për çdo kohë, pasqyrë e falimentit moral dhe mendor të shoqërisë njerëzore, njëkohësisht pasqyrimi i një bote […]

17-vjeçarja shqiptare mahnit Greqinë në “X Factor”

Një 17-vjeçare shqiptare ka lënë pa fjalë publikun me performancën e saj në “X Factor Greece 2019”. Jody Lulati ka konkurruar në konkursin muzikor me këngën “You know I’m no good” të Amy Winehouse duke marrë duartrokitje dhe vlerësime të merituara nga juria greke. 17-vjeçarja mori një “PO” të madhe nga të katër trajnerët, ndërsa […]

Kalaja e Beratit, destinacion turistik edhe në shtatorit

Kalaja e Beratit vijon të mbetet atraksioni turistik i vizitorë të huaj edhe në këtë fund shtatori. Turistët e huaj kanë mbushur gjatë këtyre ditëve shtatori hapësirat kulturore në zbulim të historisë, arkitekturës dhe magjisë që ofron ky qytet. Kalaja e Beratit është një ndër pikat turistike e cila ka një numër vizitorësh që vjen […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).