Art & Kulturë

Argëtim dhe shfaqje artistike për fëmijët nga Teatri i Kukullave

Artistët e Teatrit të Kukullave kanë udhëtuar sot drejt Durrësit pranë fëmijëve të prekur nga tërmeti për t’iu dhuruar atyre disa orë argëtimi mes personazheve të tyre të dashur. Ata i dhuruan fëmijëve në ambientet ku janë akomoduar shfaqje kukullash dhe lojëra të ndryshme duke i larguar sado pak nga situata e vështirë që përjetuan […]

15 vjet Çmime KULT, ja kush janë të nominuarit e këtij viti!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

Kastriot Çaushi për Teatrin: Ndërtesa e amortizuar, dua një të re për qytetin tim

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pasdite mesazhin e aktorit të njohur Kastriot Çaushi, duke thënë se dhe ai është pro shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar. “Aktori i mirënjohur, pedagogu dhe rektori i Universitetit të Arteve, Kastriot Çaushi, kontributi i të cilit për skenën shqiptare s’ka nevojë për prezantim, njësoj si shumica dërrmuese e […]

Ja kur nis sezoni i ri teatror në Teatrin Bylis të Fierit

Më 30 prill fillon sezoni i ri teatror i Bashkisë Fier në sallën e rikonstruktuar të Teatrit “Bylis”. Do të shfaqjen para publikut 7 premirat më të spikatura të skenës shqiptare gjatë koheve të fundit. Shfaqjet si më poshtë: 30 prill Drama “Terror” 1-2 Maj Komedia “Darka Lamtumirës” 3-5 Maj Komedia “Kopraci” 14-15 Maj Drama […]

Muzikal për fëmijë tek Teatri Metropol, “Të mirësjellshmit”

Banda më e re muzikore në qytet “Të mirësjellshmit” e formuar nga disa artistë të rinj, performuan rreth një orë vetëm për fëmijët të dielën tek Teatri Metropol. Teksti dhe regjia e muzikalit dedikuar fëmijëve është realizuar nga Elona Hyseni. Muzika e realizuar nga All in Band, u këndua nga Amri Hasanlliu dhe Sara Koçi. […]

Flet Ministrja Margariti. Teatri i Operas i kthehet publikut nga fundi i vitit 2019.

Vijon puna në kantierin e rehabilitimit  të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, investimi më i madh në kulturë i qeverisë shqiptare, ku po ndërhyhet pas më shumë se 60 vitesh. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti inspektoi punimet në TKOB, të cilat tashmë ndodhen në një fazë kulmore. Ministrja Margariti së bashku me ekipin e […]

Më 3-13 Tetor 2018, Teatri Metropol organizon edicionin e dytë të #MetroFest

Në datat 3-13 Tetor 2018, Teatri Metropol organizon edicionin e dytë të #MetroFest festivali i teatrit me fokus në veprën shqiptare të arkivit. Veprat që do të vihen në skenë: • ‘Kryet e hudhrës ‘– komedi e shkruar nga Kristë Berisha, regjia nga Sonila Kapidani • ‘Rrajët lëvizin’ – dramë e shkruar nga Ernest Koliqi, regjia nga […]

Robert Ndrenika: I bindur se ashtu si shkolla “Kosova”, edhe teatri i ri do ndërtohet më i mirë

Askush nuk besonte se shkolla e djegur 15 vite më parë, do të çelte sërish dyert për nxënësit, por këtë radhë tre herë më e madhe dhe me kushte model, të ngjashme me ato në vendet më të zhvilluara. Rikthimi i shkollës simbol të kryeqytetit, nga e cila kanë dalë shumë talente dhe figura të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).