Art & Kulturë

Foto/ Mbrëmja PostKULT mbledh artistët më të vlerësuar të 2019

2019 shënoi plot 15 vite të mbrëmjes gala Çmimet Kult. Tanimë kjo përzgjedhje është kthyer në një traditë dhe pikë referimi në vlerësimin dhe promovimin e prurjeve kulturore e artistike. Më 18 Mars u zhvillua nata Post-Kult për të vlerësuar fituesit e Çmimeve Kult 2019. Me fushat e librit, muzikës, artit pamor, teatrit dhe filmit, Kult përfaqëson […]

Promovohet “Itaka” i Fate Velajt

Libri “Itaka” i cilësuar nga kritika si një risi në letërsinë shqipe, që pasuron biografinë artistike të shkrimtarit, piktorit dhe fotografit, Fate Velaj, u promovua mbrëmjen e djeshme në Qendrën e Hapjes për Dialog. Në promovimin e librit ishin të pranishëm Kryeministri Edi Rama, shkrimtari Fate Velaj, ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, deputeti […]

Rikthehet në Lezhë çmimi letrar “At Zef Pllumi”

Bashkia e Lezhës ka rikthyer çmimin letrar “At Zef Pllumi”, pas një shkëputjeje 4-vjeçare. Botimet më të mira në publicistikë, memorialistike dhe monografi u vlerësuan nga kjo njësi vendore, në një aktivitet organizuar me pjesëmarrje mjaft të gjerë. Çmimin letrar “At Zef Pllumi” u krijua në vitin 2012 nga ish-komuna Shëngjin, me iniciativë të Preç […]

15 vjet Çmime KULT, ja kush janë të nominuarit e këtij viti!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

Tetori i Librit bën bashkë pas polemikave Ardian Vehbiun dhe Alda Bardhylin në një dialog me të rinjtë në New Literature Festival

Ardian Vehbiu ka treguar kohët e para të shkrimit, pasionin për gjuhën dhe gjithçka tjetër nga jeta e një shkrimtari, përballë një auditori të rinjsh. New Literature Festival, ka bërë bashkë dy studiuesit që pak kohë më parë u përfshinë në një debat publik mbi Çmimin Kadare, Vehbiun dhe Alda Bardhylin. Takimi nisi me një […]

Tetori i Librit, një prurje e re në letërsinë për fëmijë

Në muajin e librit, një botim i ri i shtohet letërsisë shqipe për fëmijë dhe bibliotekave të fëmijëve. Është “Supa Magjike e Dragoit” një përrallë dygjuhëshe në vargje. Në shqip dhe në anglisht vjen historia e tre dragojve të vegjël të cilët mësojnë si të hanë shëndetshëm kur takojnë një dragua, kuzhinier me famë, i […]

Rikthehet në Shqipëri kritikja e parë grua në vitet ‘80-‘90. Domethënia e librit më të ri, “Jetë buzë detit”

Iskra Thoma, kritikja e parë grua në vitet ‘80-’90 e cila jeton në Itali është rikthyer në atdhe, por jo duarbosh. Ajo ka publikuar librin e saj të ri “Jetë buzë detit” me novela, tregime dhe publicistikë që vjen nga shtëpia Botuese “Emal”. Të njihemi pak me këtë libër! Vetë shkrimtarja, Iskra Thoma është shprehur […]

Ambasada Franceze i jep Bibliotekës Kombëtare 250 libra të rinj

Në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë u zhvillua ceremonia e dhurimit të rreth 250 librave në gjuhën franceze, donacion i Ambasadës së Francës në Tiranë për Sallën Franceze të Leximit. Në këtë aktivitet mori pjesë Elva Margariti, Ministre e Kulturës dhe znj. Christina Vasak, Ambasadore e Francës në Shqipëri. Ndërkohë që drejtori i Bibliotekës Kombëtare, z. […]

Së shpejti promovohet libri “Anatomia e shpirtit të një kosovareje” nga Vlera Kastrati

Të martën nga ora 11:00 do të promovohet libri “Anatomia e shpirtit të një kosovareje” në restoranin Rings para Grupit te Grave Nderkombëtare në Kosovë. Libri është një memorje i cili përshkruan ngjarjet e Kosovës një nga një nga koha e para, gjatë dhe pas luftës. Me një fjalë rrefen jetën dhe ëndrrën e parealizuar […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).