Art & Kulturë

Expo Turizëm Panair ndërkombëtar

👉6-8 Prill EXPO TURIZËM Panairi më i madh dhe më i rëndësishëm në sektorin e Turizmit në Shqipëri. Event B2B me kompani lider dhe blerës potencial të Destinacionit Shqipëri dhe rajon..Takime direkte, forume, workshope-e dhe plot aktivitete të tjera në një event 3-ditor maratonë. Një mundësi unike për të promovuar destinacione të reja, oferta dhe […]

ONE Albania solidarizohet në ndihmë të të prekurve nga tërmeti tragjjk në Turqi, Siri dhe Liban: komunikim dhe roaming falas

ONE Albania solidarizohet në ndihmë të të prekurve nga tërmeti tragjjk në Turqi, Siri dhe Liban: komunikim dhe roaming falas Kompania më e madhe e telekomunikacionit në Shqipëri, ka njoftuar solidarizimin e saj me situatën e vështirë që po kalon Turqia, Siria dhe Libani, pas tërmeteve shkatërrues. Në deklaratën e tyre për mediat, përfaqësuesit e […]

Java e Kuzhinës Italiane në Botë, 14-20 nëntor 2022

Ambasada Italiane në Tiranë, në bashkëpunim me Italian Trade Agency (ITA), Institutin Italian të Kulturës dhe Konsullatën e Përgjithshme në Vlorë, kanë kënaqësinë të lançojnë edicionin e VII të Javës së Kuzhinës Italiane në Shqipëri, që do të mbahet nga 14 deri më 20 nëntor 2022. Fushata vjetore ka për qëllim promovimin e traditave kulinare […]

“Nën Lëkurë / Under the skin” nga Edison Çeraj

Edison ÇerajNën Lëkurë | Under the Skin  October 20 – November 6, 2022GALLERY70   “[…] në këtë perspektivë “abstraktja” është reale, është pjesë e trupit tonë, e krijimit, përpara se të jetë ajo që ne dimë: e kundërta e konkretes apo figuratives. Ajo që ne etiketojmë si abstrakte, qoftë dhe në art, dëshmon se ne nuk e njohim […]

MIRSEVJEN PARTY

Hey student!! 😃 A jeni gati për eventin më argëtues në qytet? 🤩☄️Rezervo bileten tende e cila eshte falas: https://gowild.al/event/guida-studentore-mireservjenparty Tirana ju mirëpret në 13 Tetor, Oborri i Universitetit Politeknik të Tiranës 📍 ora 12.00-00:00 🤍 〰️ Panair informues me organizata, komunitete dhe biznese rinore 💁‍♀️🙋 〰️ Podcasts dhe lojëra 🎮🛸 〰️Biseda me personalitete të […]

Ekspozitë: Nga Alinarët tek mjeshtrat e fotografisë bashkëkohore

“Italie. Nga vëllezërit Alinari tek mjeshtrat e fotografisë bashkëkohore“ është një ekspozitë e konceptuar me dëshirën për të rrëfyer përmes fotografisë, bukurinë dhe shumëllojshmërinë e italianëve dhe të Italisë, e peizazheve dhe forcës krijuese të saj. Një Itali në shumës, mbi të cilën ndër vite, ka ndalur vështrimi i fotografëve, shumë të ndryshëm mes tyre […]

Përfundon DEA OPEN AIR – Tirana 2022

Përfundon DEA OPEN AIR – Tirana 2022 Kupa DEA për Goran Paskaljeviç (post mortum) Kupa DEA 2022, për Filmin më të Mirë me Metrazh të gjatë, shkoi për filmin “Pavarësisht mjegullës » me regji të Goran Paskaljeviç, Itali 2019. Kështu, pas një gare pesëditore, 23-28 qershor, ku morën pjesë 25 fima nga 39 vende të botës, […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).