Art & Kulturë

Ekspozitë: Nga Alinarët tek mjeshtrat e fotografisë bashkëkohore

“Italie. Nga vëllezërit Alinari tek mjeshtrat e fotografisë bashkëkohore“ është një ekspozitë e konceptuar me dëshirën për të rrëfyer përmes fotografisë, bukurinë dhe shumëllojshmërinë e italianëve dhe të Italisë, e peizazheve dhe forcës krijuese të saj. Një Itali në shumës, mbi të cilën ndër vite, ka ndalur vështrimi i fotografëve, shumë të ndryshëm mes tyre […]

Ekspozitë Personale nga artisti i mirënjohur Petraq Papa në Galerinë FAB

Galeria FAB ka kënaqësinë t’ju ftojë në hapjen e ekspozitës personale të artistit të mirënjohur PETRAQ PAPA “ACTA URBANA” Realizuar me vepra të përzgjedhura nga karriera e tij e shtrirë ndër vite në fushën e filatelisë, numizmatikës dhe bankonotave. Kuruar nga Najada Hamza Hapja, Dt. 10 qershor, ora 19.00

“Looking for Peace” – Ekspozitë personale nga Morag Caister

Për herë të parë për publikun në Tiranë, Gallery 70 prezanton ekspozitën personale të artistes Britanike Morag Caister. Veprat e Morag Caister përshkruajnë natyrën njerëzore në të gjithë lavdinë, kaosin dhe cenueshmërinë e saj. Në kompozimet e saj dallohet përdorimi në mënyrë lirë i penelit për të tërhequr vëmendjen në mënyrat se si trupat dhe […]

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Ju informojmë se ditën e dielë datë 21.02.2021 ora 11:00 në ambientet e Kalasë së Tiranës do të mbahet eventi në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare. Ky event realizohet në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë dhe Departamentin e Gjuhës Shqipe të Universitetit të Tiranës. Institucionet do të paraqesin disa nga botimet […]

Arti sfidon pandeminë! Shpallen fituesit e Çmimeve “KULT” 2020!

Edhe pse në vështirësi për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19, pas shpalljes së nominimeve, Akademia KULT arrin të kurorëzojë, ashtu si prej pesëmbëdhjetë vitesh rresht, edhe fituesit e edicionit të 16 të Çmimeve “KULT”, të vetmet çmime kombëtare vjetore që përfshijnë gjithë spektrin e artit dhe kulturës shqiptare.  Juria e Nderit e Akademisë […]

Çmimet “KULT” në kushte pandemie, njihuni me të nominuarit

Çmimet “KULT”, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artin dhe kulturën shqiptare, nuk u ndalën edhe në periudhë pandemie. Pavarësisht vështirësive për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19, Akademia KULT nuk mund të linte pa promovuar vlerat artistike dhe kulturore më të arrira të vitit 2019. Juria e Nderit, e përbërë prej 184 anëtarësh […]

Abaz Hado sjell ekspozitën e veçantë “Fituam Jetën”, që duhet shijuar nga të gjithë

Pandemia e Covid-19 ka prekur gjithë botën. Diku më shumë e diku më pak, ka ndikuar në jetët e të gjithëve ne. Kështu ka ndodhur edhe me artistin Abaz Hado, i cili sjell një ekspozitë të bukur në këtë periudhë aspak të lehtë. Një ekspozitë krejt ndryshe, për arsye se nisi në momente shumë specifike […]

Ekspozita “Ex Nihilo” e artistit Greg Rama në Galerinë FAB

Artisti Greg Rama ka çelur për publikun artdashës ekspozitën e tij “Ex Nihilo”, në galerinë e Fakultetit të Arteve të Bukura (FAB). Greg Rama me prekjen e tij artistike bashkëkohore dhe këtë herë ka sjellë për publikun një ekspozitë të veçantë dhe ndryshe, ku frymëzimin dhe pikënisjen e kësaj ekspozite e ka marrë dhe krijuar […]

Kuratorja dhe shkrimtarja Marina Fokidis, bashkëbisedimin me temë “Kurimi dhe kleçkat e tij”

Platforma e Artit Bashkëkohor Harabel fton në mjedisin e saj kuratoren dhe shkrimtaren Marina Fokidis për bashkëbisedimin me temë “Kurimi dhe kleçkat e tij”, i cili do të zhvillohet më datë 6 mars 2020, në orën 18:00. Gjatë takimit, ajo do të përqendrohet te veprimtaria e pasqyruar në revistën “South as a State of Mind”, […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).