Art & Kulturë

Bimët magjike të tokës shqiptare, mjekësore dhe aromatike

Në Shqipëri ka rreth 7233 lloje bimësh të cilat formojnë thuajse 32% të të gjithë florës së Evropës. Këtu futen edhe ato aromatiket apo medicinalet që janë përdorur gjerësisht nga mjekësia popullore ndër shekuj. Ndër to renditen dhe ato që në botë kërkohen vazhdimisht, e madje edhe eksportohen nga vendi ynë të cilat AgroWeb.org j’ua […]

BBC shkruan për Arilenën

BBC i ka dedikuar një artikull këngëve konkurruese në “Eurovision 2020”. BBC komenton ndër të tjera interpretimin e Arilenës, duke e quajtur si të nevojshme prezencën e një balade të tillë në “Eurovision”. “Eurovisioni” nuk do të ishte “Eurovision” pa një baladë të fuqishme, preferohet të këndohet në një vëllim kryesor nga një femër me […]

Ben Blushi dhe Ismail Kadare në Panairin e Librit në Leipzig

Letërsia bashkëkohore shqipe do të prezantohet përmes emrave më përfaqësues të saj në Panairin e Librit, në Leipzig të Gjermanisë, që do të mbahet nga datat 12-15 mars 2020. Alda Bardhyli drejtore e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit vëren se letërsia shqipe do të jetë  e pranishme përmes zërave më përfaqësues të saj në […]

“Muaji i Kujtesës”, ekspozohen objekte personale të të përndjekurve nga regjimi komunist

Muzeu Historik Kombëtar në kuadër të “Muajit të Kujtesës”, të iniciuar nga Ministria e Kulturës, organizoi një ekspozitë me objekte personale të personave që kanë vuajtur nga regjimi komunist si edhe me piktura të Lekë Tasit. Muaji shkurt është caktuar si “Muaji i Kujtesës”, për shkak të atyre ngjarjeve, që do të ndryshonin rrjedhën e […]

“Muaji i Kujtesës”, ekspozohen për herë të parë libra të ndaluar në komunizëm

Për herë të parë Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në kuadër të “Muajit të Kujtesës”, çeli të enjten një ekspozitë të veçantë kushtuar temës së librave të ndaluar për publikun gjatë komunizmit. Vlera e veçantë e kësaj ekspozite të titulluar “Libra të ndaluar në komunizëm” qëndron në faktin se krahas ekspozimit të librave të ndaluar, ajo […]

‘Poezi për Fuqi – çdo ditë është 8 mars’

Qendra për Art dhe Komunitet – Artpolis me datë 5 mars organizon mbrëmjen e poezisë “Poezi për Fuqi – çdo ditë është 8 mars”, në Menza Ramiz Sadiku në Prishtinë prej orës 20:00. Aktivist/e, artist/e e të gjithë adhurueset/it e fjalës së shkruar, ftohen për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Grave, që nën tingujt e […]

“Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë”, nga Enkelejd Lamaj

Enkelejd Lamaj – “Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë” (Tregime) Çdo 8 vjet historitë e frikshme përsëriten. Pas “Fytyra tjetër e natës” (2003) dhe “Libri i bardhë” (2011), vjen kjo përmbledhje e re me tregime, që përmes fantastikes, misterit dhe tmerrit, na çon në përhumbje të reja, të panjohura dhe të frikshme, brenda një realiteti të ndërtuar buzë […]

Ndiqni “Një mbledhje e jashtëzakonshme në parlament”

“Mbledhje e jashtëzakonshme në parlament” është padyshim komedia e vitit, shfaqje e cila që prej 14 shkurtit ju ka shoqëruar gjatë fundjavave në teatër. Komedia është ngjitur në skenë me një kast të mrekullueshëm aktorësh, të cilët me nëpërmjet skenave komike sollën të ashtëquajturin realitet mes pushtetit dhe korrupsionit. Me regji të Elma Doresit dhe […]

Meri Kumbe emërohet zv.ministre e Kulturës

Këshilli i Ministrave vendosi sot  emërimin e Meri Kumbe në postin e zëvendësministrit të Kulturës. Zonja Meri Kumbe është muzikologe dhe pedagoge në Departamentin e Muzikologjisë në Universitetin e Arteve të Tiranës. Nga viti 2014 deri në 2016, ajo ishte drejtoreshë e Qendrës Kombëtare të Aktiviteteve Folklorike në Ministrinë e Kulturës. Për rreth 2 vjet […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).