Art & Kulturë

“Kontrata” ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”

‘KONTRATA’ e autorit Slawomir Mrozek, është një dramë psikologjike e cila bën fjalë për një shkrimtar europian të moshuar, të vetmuar, të varfër, e të dëshpëruar, pa familje, pa miq, pa shtëpi, e me bindjen që s’ka më asnjë arsye të jetojë. Nën presionin e një dëshpërimi total, ai vendos të vdesë. Por nuk ka […]

Endrra e Një Nate Vere

𝗘𝗡𝗗𝗥𝗥𝗔 𝗘 𝗡𝗝𝗘 𝗡𝗔𝗧𝗘 𝗩𝗘𝗥𝗘 | 𝗦𝗛𝗘𝗞𝗦𝗣𝗜𝗥Regjisore | 𝗗𝗿𝗶𝗮𝗱𝗮 𝗗𝗲𝗿𝘃𝗶𝘀𝗵𝗶 🎭 Premierë, 21 QershorAmfiteatri Antik Durrës Në role:ALESIA XHEMALAJ | ADELINA MUÇA | JAHO GUMA | AMOS ZAHARIA | ROMIR ZALLA | ANDIA XHUNGA | MIMOZA MARJANAKU | GENTIAN ZENELAJ | SUELA BAKO | XHEJNI FAMA | MARSEL RUPI | GJERGJ DOÇI | MARVIN TAFAJ […]

Lexim artistik i veprës “Pallati i Ëndrave”. Variacion i regjisorit Altin Basha mbi veprën e Ismail Kadare

E Mërkurë, 15 Qershor në faqen zyrtare në Facebook të Teatrit Kombëtar, mund të ndiqni leximin artistik të veprës: PALLATI I ËNDRRAVE| Variacion i regjisorit Altin Basha mbi veprën e madhe me të njëjtin titull nga shkrimtari Ismail Kadare E Mërkurë | 15 Qershor | 20:00Livestream | Facebook Lexojnë:Franc BreguGenti DeçkaDritan BoriçiGjergj MenaNiada SaliasiDonald ShehuAlgiona […]

“MUSLIMANI” një shfaqe nga Enver Petrovci ngjitet në skenën e ArTurbina

“MUSLIMANI” Një shfaqje me autor dhe regjisor Enver PETROVCI vjen për publikun shqiptar në datat 21 dhe 22 Qershor tek ArTurbina. “Rastësisht isha pjesëmarrës në një dasëm në Ulqin ku martoheshin një shqiptare muslimane me një malazias ortodoks.Pronari i hotelit që ishte shqiptar më tha: “Neve shqiptarëve katolikë dhe muslimanë nuk na duket e pazakontë […]

“Përvjetori i Datëlindjes” premierë nga data 27 Maj

Duke filluar nga 27 Maji, Teatri Kombëtar do të shfaqi në Sallën e Madhe tek ArTurbina “Përvjetori i Datëlindjes”. “Përvjetori i Datëlindjes” është një shfaqe intensive e bazuar në filmin Danez të vlerësuar me Çmimin e Jurisë në Festivalin e Kanës në vitin 1998. Kjo dramë familjare nis si një celebrim – një darkë speciale […]

Miss Julie nga Laura Nezha

Miss Julie e TKE është një përshtatje e regjisorit Kiço Londo midis seksit dhe vdekjes, pasurisë dhe punës, bukurisë dhe rrëmujës. Julie e vetmuar dhe demoniake (Laura Nezha), është plotësisht e vetëdijshme për bukurinë dhe pozitën e saj shoqërore. Jean (Vin Bejleri) me trup të palestruar, është karrocieri zezak i babait të Julie dhe njëkohësisht […]

GALAKSIA”, skena nga nje ekzekutim! Premierë absolute në ArTurbina

GALAKSIA” (Skena nga nje ekzekutim) vjen premierë absolute më datë 7-8-9 Shkurt 2020, në sallën e madhe 400, ArTurbina. Shfaqja është nën regjinë e Rovena Lule Kuka dhe me një kast të mrekullueshëm aktorës. Në vitin 1571 Venediku ka arritur një fitore të madhe në Betejën e Lepantos. Artistja Galaktia është përzgjedhur për të portretizuar […]

Të mërkurën në Prizren jepet premiera e shfaqjes “Mjeku i mirë”

Të mërkurën në Prizren në teatrin “Bekim Fehmiu” do të jepet premiera e shfaqjes “Mjeku i mirë”. “Mjeku i Mirë” (“The Good Doctor”) është një komedi, e shkruar nga dramaturgu dhe shkrimtari Neil Simon. Bëhet e ditur se kjo komedi është një përmbledhje e tregimeve të shkurtra, bazuar mbi veprat e njërit prej shkrimtarëve më […]

Pas vdekjesë – Një komedi nga A.Z. Cajupi

Në datat 7,8,9,10,11 nëntor, ora 19:00, në teatrin Metropol vjen në skenë një nga veprat më intriguese të autorit shqiptar A.Z.Çajupi, “Pas Vdekjesë”. Nën regjinë e Anderson Gurra dhe me aktorët : Bujar Asqeriu, Marjana Kondi dhe Herion Mustafaraj. Skenograf : Bledar Gërcaliu Kostumet: Zajmira Qeraxhiu,Musa Fisniku. Konsulent Muzikor: Elton Deda “Pas Vdekjesë” është përpëlitja […]

Luiza Xhuvani dhe Ndriçim Xhepa ngjiten në skenë me, “Mbrëmë i pëshpërita një ylli”/ Ja detajet

Pas një shkëputjeje prej disa muajsh, aktorja Luiza Xhuvani do të ringjitet sërish në skenë. Ajo do të jetë e shoqëruar nga aktori i mirënjohur Ndriçim Xhepa. “Mbrëmë i përshpërita një ylli”, është vepra e përzgjedhur nga aktori i ri Krisitian Koroveshi që do të bëjë bashkë dy aktorët. Luiza Xhuvani dhe Ndriçim Xhepa nuk […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).