Art & Kulturë

“MUSLIMANI” një shfaqe nga Enver Petrovci ngjitet në skenën e ArTurbina

“MUSLIMANI” Një shfaqje me autor dhe regjisor Enver PETROVCI vjen për publikun shqiptar në datat 21 dhe 22 Qershor tek ArTurbina. “Rastësisht isha pjesëmarrës në një dasëm në Ulqin ku martoheshin një shqiptare muslimane me një malazias ortodoks.Pronari i hotelit që ishte shqiptar më tha: “Neve shqiptarëve katolikë dhe muslimanë nuk na duket e pazakontë […]

“Përvjetori i Datëlindjes” premierë nga data 27 Maj

Duke filluar nga 27 Maji, Teatri Kombëtar do të shfaqi në Sallën e Madhe tek ArTurbina “Përvjetori i Datëlindjes”. “Përvjetori i Datëlindjes” është një shfaqe intensive e bazuar në filmin Danez të vlerësuar me Çmimin e Jurisë në Festivalin e Kanës në vitin 1998. Kjo dramë familjare nis si një celebrim – një darkë speciale […]

Kukulla nga Miro Gavran ngjitet në skenën e Teatrit Kombetar Eksperimental

Komedia ” Kukulla ” flet për Markon, e dashura e të cilit e lë pas një lidhje shtatëvjeçare për shkak të hezitimit të tij për martesën dhe fëmijën që ajo dëshiron. Duke qenë se nuk ai nuk e duroi dot vetminë, pas disa muajsh fillon të jetojë me një grua-kukull, shpikja më e fundit e […]

“Martesa” nga Anton P. Çehov vjen në skenë nga Teatri Kombëtar

Gjithçka ndodh në një martesë.Aty gjen nusen, që do të argëtohet, e një dhëndërr koprac. Po ashtu një bashkëshort, që është lodhur nga përgjegjësitë e ngarkesa që i jep çdo ditë e shoqja, e që do të pengojë dhëndrrin të martohet, duke i treguar sesi do të jetë pas një viti martese jeta e tij. […]

Mësoni cila është shfaqja më e re për fëmijë në Teatrin Metropol

Teatri Metropol i shton një tjetër shfaqje interaktive repertorit të dedikuar grupmoshës 2-6 vjec nën moton “Edukojmë me teatër”. Një pikaloshe bukuroshe dhe Zigzagu çamarrok do të mësojnë se si të respektojnë njëri-tjetrin, gjatë lojërave dhe nepermjet këshillave në shfaqje. Po kush do të jetë mësuesja e tyre? Nuk po jua themi të gjitha këtu. […]

“Mbretëresha e Bukurisë”, premierë në teatrin “Migjeni”

Komedia “Mbretëresha e bukurisë nga Leenane” është vënë në skenën e teatrit “Migjeni” në Shkodër. Aktorët, Genc Fuga e Laura Nezha thanë se publiku shkodran ishte tejet mikpritës. “Mbretëresha e bukurisë nga Leenane” do të shfaqet për spektatorin shkodran edhe mbrëmjen e kësaj të shtune. Për çfarë bën fjalë shfaqja? Marrëdhënia midis një nëne egoiste, […]

Ermal Meta në Teatër!

Më 4 Mars 2019 vjen përpara publikut të Tiranës kengëtari i famshëm me origjine shqiptare Ermal Meta, me koncertin “Ermal Meta ne Teatër me GnuQuartet”, pjesë e tourit të tij të fundit me kuartetin Italian GnuQuartet. Ky tour momentalisht po luhet në skenat më prestigjoze në 23 qytete të Italisë. GnuQuartet përbëhet nga katër muzikantë […]

“Un dhe Pleshti” në Teatër

Teatri hollandez, Lichtbende vjen në Tiranë me shfaqjen “Unë dhe Pleshti”, ditën e Shtunë, më 25 Nëntor në orën 10:30, në sallën e Teatrit Kombëtar Eksperimental, “Kujtim Spahivogli”. Ambasada e Mbretërisë së Vendeve të Ulta, ju fton bashkë me fëmijët (mbi 4 vjeç) për të parë me sytë tuaj sesi shfaqja krijohet nga artistët e […]

Komedia “Dy dyzina me trëndafila” në Teatrin Metropol

Trupa e artistëve të Fierit, sjell këtë fundjavë në Teatrin Metropol, komedinë e njohur “Dy dyzina me trëndafila” nga Aldo de Benedetti me regji nga Dafina Llupi. Interpretojnë: Klajdi Marku, Doriana Caushi, Fatmir Xhelili, Miola Sitaj. Skenograf: Gëzim Hajdini. Muzika: Robert Hoxha. Komedi romantike “Dy duzina me trëndafila “, ka në qendër familjen, ku Alberto […]

Kryevepra botërore Lukrecia Borxhia vjen në Tiranë

Lukrecia Borxhia – Ambasada Franceze në Shqipëri dhe Aleanca Franceze e Tiranës në partneritet me Teatrin Kombëtar dhe mbështetjen e Institutit Francez, ju ftojnë në një ngjarje të jashtëzakonshme artistike. “Lukrecia Borxhia” kryevepra e autorit francez Viktor Hygo, e sjellë në skenë nga regjisori i madh francez Eric Vigner. Shfaqjet e para do të zhvillohen […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).