Art & Kulturë

Promovimi i Librit “ARBËRESHËT, midis realitetit dhe mitit” nga Fatmir Toçi.

Botimet Toena në bashkëpunim me Universitetin Ismail Qemali, Vlorë ju fton në promovimin e librit “ARBËRESHËT, midis realitetit dhe mitit” nga autori Fatmir Toçi. Diskutojnë për librin:– Irena Toçi, Botuese, Toena– Prof. Roland Zisi, Rektor i Universitetit “Ismail Qemali”, Vlorë– Akademik Rexhep Qosja (online)– Albert Abazaj, Drejtor i Bibliotekës Universitare “Nermin Vlora Falaschi”, Vlorë– Dr. […]

Ben Blushi dhe Ismail Kadare në Panairin e Librit në Leipzig

Letërsia bashkëkohore shqipe do të prezantohet përmes emrave më përfaqësues të saj në Panairin e Librit, në Leipzig të Gjermanisë, që do të mbahet nga datat 12-15 mars 2020. Alda Bardhyli drejtore e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit vëren se letërsia shqipe do të jetë  e pranishme përmes zërave më përfaqësues të saj në […]

Çelet Panairi i Librit “Tirana 2019”

Panairi i librit “Tirana 2019” çel sot dyert e edicionit të tij të 22-të në Pallatin e Kongreseve. Ky është një nga evenimentet kryesore të promovimit të leximit. Qytetarët do të kenë mundësi të vizitojnë rreth 100 stenda ekspozuese të të gjitha trevave shqipfolëse që i janë bashkuar aktivitetit. Ajo që e bën gjithmonë të […]

Hapet sot Panairi i Librit në Frankfurt, Kosova pjesë e tij

Hap dyert sot panairi më i madh i librit në botë, në Frankfurt të Gjermanisë, me temën “Ide që lëvizin botën”. I ftuar nderi është shteti i Norvegjisë. Janë mbi 7,300 ekspozues nga e gjithë bota, ndër të cilët, tradicionalisht, i pranishëm është edhe shteti i Kosovës, organizuar e prezantuar nga Shoqata e Botuesve të […]

Prezantimi i librit fitues të çmimit “Kadare” 2019

Ndër pikësynimet parësor të Shtëpisë Studio Kadare nuk është vetëm ruajtja e kujtesës por dhe gjenerimi i vijueshëm i mendimit kritik në lëmin e letërsisë dhe kulturës. Mbi këto premisa, kemi kënaqësinë t’ju ftojmë në sallonin letrar të librit fitues të cmimit Ismail Kadare 2019. Diskutimet do të drejtohen nga autori Loer Kume, dhe do […]

Shqipëria sërish pjesë e panairit të librit me moton, “Lajpcigu lexon”

“Lajpcigu lexon“ me këtë moto ka hapur dyert Panairi i Librit në Lajpcig. Kosova prezantohet për herë të parë si shtet, kurse Shqipëria kërkon të zgjerojë më shumë kufijtë letrarë drejt perëndimit. Shqipëria në Lajpcig – ndërkohë është kthyer në traditë. Në bashkëpunim me rrjetin gjerman të përkthimit “Traduki”, autorët shqiptarë ka vite që jo […]

Dakuna në universin e fijeve. Ekspo Prill 2018

Ajo cka më pëlqen më së shumti tek arti është fakti që e mira dhe e keqja nuk ekzistojnë. Ekzistojnë universe paralele, shpirtra paralelë, fytyra paralele. Me artin e Dakunës, shohim një univers që përbëhet nga fije. Fije kapricoze të stërgjatura, fije të përdredhura, të kokolepsura që jetojnë brenda universit të tyre, por që ndjejnë […]

Sot Panairi i Librit Tirana 2017

Me date 15 nentor, në oren 9.00, hap dyert Panairi i 20 i Librit, Tirana 2017. Ju ftojme te jeni te pranishem ne te gjitha ditet e Panairit, i cili ju jep mundesine te gjeni ne nje vend, ate qe çdo lexues deshiron: te shihni, te shfletoni, te zgjidhni librin tuaj, te takoni autorin, perkthyesin, […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).