Art & Kulturë

A.B. Yehoshua, autori Izraelit dhe aktivist i paqes ndahet nga jeta në moshën 85 vjecare

Shkrimtari dhe aktivisti politik i njohur izraelit A.B. Yehoshua u nda nga jeta në moshën 85 vjeçare, u raportua të martën (14/06) nga Spitali Ichilov në Tel Aviv. Presidenti i Izraelit Isaac Herzog e quajti atë “një nga shkrimtarët më të mëdhenj të Izraelit” dhe i dërgoi ngushëllime familjes Yehoshua, duke shtuar se “veprat e […]

Në Fokus – Lola Aleksi Gjoka, pianistja e parë shqiptare

Lola Gjoka është padyshim një nga figurat më të njohura shumë-dimensionale në historinë e artit muzikor Shqiptar. E lindur në Sevastopol, Rusi më 22 Maj 1910 në një familje emigrantësh nga Bugareci i Korçes, ajo filloi të praktikojë pianon në moshën 6 vjeçare. Gjoka u kthye në Korçë në 1932 ku dhe debutoi në skenën […]

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Ju informojmë se ditën e dielë datë 21.02.2021 ora 11:00 në ambientet e Kalasë së Tiranës do të mbahet eventi në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare. Ky event realizohet në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë dhe Departamentin e Gjuhës Shqipe të Universitetit të Tiranës. Institucionet do të paraqesin disa nga botimet […]

Përse u shkërmoq ëndërra e bukur e vitit të largët ’90?

Nga Artan Fuga—————Falenderim Jurisë të çmimeve Kult!—————- Përpara dy ditësh më njoftuan se Juria e gjerë prej 158 studjuesish, intelektualësh nga fusha të ndryshme, krijuesish, i akordoi librit tim“Shoqëria Piramidale” çmimin “Libri më i mirë studimor i vitit 2020”! I falenderoj me mirënjohje! Në fakt ai është njeri nga dy librat e botimit “Origjinat e Pushtetit, […]

Arti sfidon pandeminë! Shpallen fituesit e Çmimeve “KULT” 2020!

Edhe pse në vështirësi për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19, pas shpalljes së nominimeve, Akademia KULT arrin të kurorëzojë, ashtu si prej pesëmbëdhjetë vitesh rresht, edhe fituesit e edicionit të 16 të Çmimeve “KULT”, të vetmet çmime kombëtare vjetore që përfshijnë gjithë spektrin e artit dhe kulturës shqiptare.  Juria e Nderit e Akademisë […]

Presidenti nderon dy këngëtarët e shquar të polifonisë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta vizitoi sot Skraparin, ku vlerësoi me dekoratën e lartë “Nderi i Kombit” këngëtarin e shquar Demir Zyko (pas vdekjes), me motivacionin: “Për vlerat e spikatura si këngëtar me zë të artë i polifonisë me iso të Toskërisë. Me mirënjohje ndaj bartësit të shquar të vlerave të trashëgimisë muzikore dhe shpirtërore […]

84-vjetori i lindjes së akademikut Rexhep Qosja/ Ruçi: Jeni një ndër krenaritë e kombit shqiptar

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar sot një letër urimi akademikut Rexhep Qosja me rastin e 84-vjetorit të lindjes. “Ju, i dashur profesor Rexhep Qosja, jeni një ndër krenaritë e kombit shqiptar. Një personalitet si ju, me veprimtari të shumanshme; mendje erudite, me ndihmesa të shquara e cilësore në mjaft fusha: në historinë […]

Shuhet në moshën 71-vjeçare studiuesi dhe shkrimtari Moikom Zeqo

Moikom Zeqo, i cilësuar si një ndër zërat e më të rëndësishëm të kulturës sonë kombëtare është shuar mëngjesin e sotëm. Prej kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë (leucemi akute) dhe ishte nën kurim të vazhdueshëm. Moikom Zeqo (Durrës, 3 qershor 1949-15 qershor 2020 Tiranë) kreu studimet e larta në degën e Gjuhë-Leterisisë në […]

“Nuk të them dot lamtumirë”, djali i aktorit të ndjerë Rikard Ljarja prek me postimin e tij: Do kemi përjetësinë për bisedat tona

Djali i Rikard Ljarjas, aktorit të madh që u ndaj nga jeta pak ditë më parë, ka emocionuar me një status për të atin. Në rrjetet sociale, ai shprehet se nuk do të dontë kurrë që kjo ditë të vinte dhe se do të kenë përjetësinë për bisedat e tyre. STATUSI I PLOTE Drita e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).