Art & Kulturë

Gëzim Kruja shoqërohet për në banesën e fundit. E trishta e kësaj dite

Sot u përcoll për në banesën e fundit aktori i mirënjohur i humorit shqiptar, Gëzim Kraja. Por e trishta e kësaj dite ishte fakti që ceremonia e funeralit, nuk u bë ashtu siç do i kishte hije një aktori të madh si Kruja. Shkak është bërë situata me pandeminë që ka përfshirë Shqipërinë dhe gjithë […]

Komedia “Lojë dashurie” te Teatri Kombëtar

Art Plus Akademi me teatrin e të rinjve “Lojë Dashurie”. Me skenar të Jorgaq Tushes, udhëheqës artistik prof. Mito Kutalli dhe koreograf Kujtim Sako. Me regji të Jorgaq Tushes, udhëheqës muzikor Viktor Rapushi, skenograf Petraq Stefani. Me aktorë: Loris Sinanaj, Kujtim Sako, Megi Shimi, Igli Fusha, Enerest Dalipaj, Marsel Beqiri, Elisa Meçaj. Si dhe balerinat […]

Ndiqni “Një mbledhje e jashtëzakonshme në parlament”

“Mbledhje e jashtëzakonshme në parlament” është padyshim komedia e vitit, shfaqje e cila që prej 14 shkurtit ju ka shoqëruar gjatë fundjavave në teatër. Komedia është ngjitur në skenë me një kast të mrekullueshëm aktorësh, të cilët me nëpërmjet skenave komike sollën të ashtëquajturin realitet mes pushtetit dhe korrupsionit. Me regji të Elma Doresit dhe […]

Piteri dhe Ujku – Përrallë-balet për fëmijë

“Piteri dhe Ujku”, një përrallë-balet e Prokofiev vjen premierë këtë fundjavë në Teatrin Metropol. Ky kompozim i shkruar nga Sergei Prokofiev në vitin 1936, tregon për historinë e një djali të vogël që jeton me gjyshen e tij në fshat. Narratori tregon një histori për fëmijë, ndërsa orkestra e ilustron atë. “Piteri dhe ujku” është […]

Komedia “Lojë dashurie”

Art Plus Akademi me teatrin e të rinjve “Lojë Dashurie”. Me skenar të Jorgaq Tushes, udhëheqës artistik prof. Mito Kutalli dhe koreograf Kujtim Sako. Me regji të Jorgaq Tushes, udhëheqës muzikor Viktor Rapushi, skenograf Petraq Stefani. Me aktorë: Loris Sinanaj, Kujtim Sako, Megi Shimi, Igli Fusha, Enerest Dalipaj, Marsel Beqiri, Elisa Meçaj. Si dhe balerinat […]

Miss Julie nga Laura Nezha

Miss Julie e TKE është një përshtatje e regjisorit Kiço Londo midis seksit dhe vdekjes, pasurisë dhe punës, bukurisë dhe rrëmujës. Julie e vetmuar dhe demoniake (Laura Nezha), është plotësisht e vetëdijshme për bukurinë dhe pozitën e saj shoqërore. Jean (Vin Bejleri) me trup të palestruar, është karrocieri zezak i babait të Julie dhe njëkohësisht […]

FOTO/ Pas 6 dekadash Teatri i Operas dhe Baletit me pamje të re

Pas 60-të vitesh nga krijimi i tij Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit ka tashmë një pamje të re për artistët dhe artdashësit kryeqytetas. Ky institucion është kthyer në një tempull të muzikës lirike, baletit klasik me kushte moderne dhe i krahasueshëm me skenat europiane. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, vizitoi nga afër ambientet e […]

Foto/ Mbrëmja PostKULT mbledh artistët më të vlerësuar të 2019

2019 shënoi plot 15 vite të mbrëmjes gala Çmimet Kult. Tanimë kjo përzgjedhje është kthyer në një traditë dhe pikë referimi në vlerësimin dhe promovimin e prurjeve kulturore e artistike. Më 18 Mars u zhvillua nata Post-Kult për të vlerësuar fituesit e Çmimeve Kult 2019. Me fushat e librit, muzikës, artit pamor, teatrit dhe filmit, Kult përfaqëson […]

Piteri dhe Ujku – Përrallë-balet për fëmijë

“Piteri dhe Ujku”, një përrallë-balet e Prokofiev vjen premierë këtë fundjavë në Teatrin Metropol. Ky kompozim i shkruar nga Sergei Prokofiev në vitin 1936, tregon për historinë e një djali të vogël që jeton me gjyshen e tij në fshat. Narratori tregon një histori për fëmijë, ndërsa orkestra e ilustron atë. “Piteri dhe ujku” është […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).