Art & Kulturë

“It’s her choice” eventi i femrave të arrira në karrierë

“It’s her choice” është një event i ideuar dhe organizuar nga AIESEC, në bashkëpunim me UNFPA dhe rrjetin e organizatave Youth Voice. Eventi, si pjesë e World Population Day, sjell në vëmendje rëndësinë e planifikimit familjar dhe mbrojtjes në marrëdhëniet seksuale, duke synuar të informojë publikun mbi këtë cështje. Fokusi i eventit do të jenë […]

Skulptorja Leunora Salihu vjen me ekspozitë personale

Skulptorja kosovare e cila jeton dhe vepron në Gjermani Leunora Salihu, kësaj radhe do të vijë me ekspozitë personale në Galerinë Kombëtare të Kosovës. ‘Në kërkim të së tashmes’ titullohet ekspozita personale e skulptores Leunora Salihu, kjo ekspozitë vjen e kuruar nga Katharina Klang. Ceremonia e hapjes do të bëhet më datën 5 korrik në […]

Trofeu Skënderbej – Tamara Hillclimb 2017, nisin regjistrimet

Nisin regjistrimet për edicionin e pestë të “Trofeut Skënderbej – Tamara Hillclimb 2017”. Gara është regjistruar në kalendarin e Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit si dhe është e vlefshme për kampionatin CEZ (Central European Zone). Provat zhvillohen ditën e shtunë, datë 01 Korrik, ndërsa gara zhvillohet ditën e dielë, datë 02 Korrik. Itinerari ka një gjatësi […]

Sot shfaqet premiera e filmit ‘Ritual në errësirë’

Sot në orën 19:30 në Destil Tiranë shfaqet premiera e filmit “Ritual në errësirë”. Me skenar e regji nga Elton Vogli, të enjten mbrëma në Qendrën Kulturore Destil, shfaqet premiera e filmit të animuar ‘Ritual në errësirë’. Ky film i mbështetur edhe nga Qendra Kombëtar e Kinematografisë, vjen me produksion të Ermir Destanit. ‘Ritual në […]

Epika e yjeve të mëngjesit nga Rudi Erebara

Epika e yjeve të mëngjesit – Rikthehen takimet e librit! “Epika e yjeve të mëngjesit” është titulli i një pikture jete që na vjen përmes një romani i cili flet për imoralitetin e diktaturës, për kuadrin tronditës të një shoqërie të ndërsyer ndaj njëri-tjetrit ku familja dënonte njeriun dhe njeriu dënonte familjen, për kumtin e […]

Soni Malaj vjen me këngë të re

Këngëtarja Soni Malaj ka publikuar projektin e saj të ri me titull “Loca”. Për këngën e re të saj, Soni ka bashkëpunuar me Ronela Hajatin që është kujdesur për tekstin dhe muzikën e ka realizuar bashkë me DJ Aldon. Para “Loca”, Soni kishte publikuar “Pa ty” në bashkëpunim me Timin.

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).