Art & Kulturë

Komedia brilante “39 Hapat”

Komedia “39 Hapat”, vepër e autorit Patric Barlow, adoptuar në tekstin e John Buchan dhe filmin e suksesshëm të Alfred Hitchcock, vjen për herë të parë premierë në Shqipëri dhe Evropë. Është një nga veprat më të vlerësuara në Broadway. Në skenën e Teatrit të Metropolit, vjen kjo komedi e realizuar nga regjisori Qëndrim Rijani. […]

“Engjëjt janë larg” një film nga Gjergj Xhuvani

Engjëjt janë larg” një film nga Gjergj Xhuvani prej 27 Prill ora 19.00 në Kinema Millennium me Rinaldo Rocco, Teuta Krasniqi Nik Xhelilaj, Ndriçim Xhepa, Fatmir Spahiu. Ne mes të luftës së Kosovës ’99,Mario një prift italian, refuzon të braktisë jetimët për të cilët kujdeset. Dita dites jeta veshtiresohet,ushqim nuk ka me.Mario kthehet ne nje […]

“Vallja e Fitores”

Dy komuna arbëreshe nga Italia, Frashineto e Çivita, të përfaqësuara nga 50 burra, djem, gra, vajza e fëmijë të veshur me kostume tradicionale, do të vijnë në Shqipëri për të kujtuar 550-vjetorin e fitores së ushtrisë arbërore të Skënderbeut kundër ushtrive osmane. Ky manifestim mban emrin “Vallja e Fitores” dhe arbëreshët këtë festë e kanë […]

Pet Fair – Panairi i Kafshëve Shtëpiake

Greeen Line Albania në bashkëpunim me Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit – Bashkia Tiranë, organizojnë “Pet Fair – Panairi i Kafshëve Shtëpiake” në Parkun Zoologjik të Tiranës, me rastin e Ditës së Tokës, në datë 22 Prill, ora 10:00. “Pet Fair – Panairi i Kafshëve Shtëpiake” vjen si një event që synon rritjen e ndërgjegjësimit dhe edukimit […]

EUGJEN ONJEGIN

Eugjen Onjegin – Suksesi vazhdon! Shijoni transmetimin direkt të sezonit 2016/2017 të Metropolitan Opera në New York. Përshtatja që Tchaikovsky i ka bërë romanit në vargje të përjetshëm të Pushkinit, paraqitet në skenën e MET në prodhimin e Deborah Warner, me pjesëmarrjen e Anna Netrebko dhe Dmitri Hvorostovsky, si e dashuruara Tatiana dhe Onjegini aristokrat. […]

Botime Pegi Lexon

Në Ditën Botërore të Librit, 23 prill (e diel), Botime Pegi fton prindërit së bashku me vogëlushët e tyre në panairin e librit artistik për fëmijë, në mjediset e Reja.al, pranë Bulevardit Dëshmorët e Kombit për të lexuar dhe diskutuar mbi krijesat më të dashura të botës magjike të romaneve. Aktiviteti do të zhvillohet nga ora 10:00 deri […]

Festivali i Librit në Prishtinë këtë vit sjell surpriza

Organizata joqeveritare “ETEA” në bashkëpunim me Qendrën Sociale “Termokiss” për nder të Ditës Ndërkombëtare të Librit organizon Festivalin e Librit 2017. Festivali do të mbahet më datë 24 prill nga ora 17:00 në amfiteatrin e “American School of Kosova”. Programi do të përmbajë aktivitetet si në vijim: Shfaqjen ‘Play Reading’ (Lexim Skenik) të librit “Fahrenheit […]

7 “mëkatet vdekjeprurës” të lumturisë

dërkohë që bota shkencore po zbulon faktorët e ndryshëm që përcaktojnë se sa të lumtur do të jemi, përgjatë historisë na është thënë prej filozofëve të mëdhenj dhe udhëheqësve fetarë, se çfarë duhet të shmangim, me qëllim që të jemi të lumtur. Ja cilët janë sulmet më të rrezikshëm ndaj lumturisë. Këta “mëkate” janë kaq […]

Mosha ideale për t’u bërë nënë

Jeni ende në kohë… Të gjitha e kemi parasysh atë ndjesinë e stresit që të shkakton fjalia e përhershme e mamave, pasi i ke kaluar të 30-at dhe akoma nuk ke një fëmijë. Mite nga më të ndryshmet kemi dëgjuar rreth shtatzënisë së vonë, por studimi i fundit ka vërtetuar të kundërtën. Shumica e grave […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).