Art & Kulturë

“Mbretëresha e Bukurisë”, premierë në teatrin “Migjeni”

Komedia “Mbretëresha e bukurisë nga Leenane” është vënë në skenën e teatrit “Migjeni” në Shkodër. Aktorët, Genc Fuga e Laura Nezha thanë se publiku shkodran ishte tejet mikpritës. “Mbretëresha e bukurisë nga Leenane” do të shfaqet për spektatorin shkodran edhe mbrëmjen e kësaj të shtune. Për çfarë bën fjalë shfaqja? Marrëdhënia midis një nëne egoiste, […]

Pas suksesit të Çelësit, Ylli Sula krijon e-learning, kurse online që të përgatisin për punësim

Intervista e z.Ylli Sula për Shqiptarja.com. Z. Sula ju porsa keni lançuar platformën e-learning UNIPRO BALKAN ACADEMY? Çfarë ofron ajo? Në fillim të muajit mars të këtij viti lançuam platformën UNIPRO BALKAN ACADEMY e cila po funksionon aktualisht me 10 kurse me audio dhe video italisht të titruara në shqip. Përpara se të nisnim me […]

Ekspozita vetjake “80”, të piktorit të njohur Jorgji Gjikopulli

48 punime të ekspozuara, simbolikë e 48 viteve krijimtari intensive, me pasion e përkushtim ndaj artit, ndaj pikturës që ishte ëndrra e tij e realizuar. Sot, pas pothuajse 5 dekadash, prof.Jorgji Gjikopulli, një ndër emrat më të spikatur të pikturës shqiptare të më shumë se 70 viteve të fundit, vjen përpara artdashësve me ekspozitën vetjake […]

Lamtumirë Ali Mema…

Pas një sëmundje të rëndë, është ndarë nga jeta në moshën 76 vjeçare ish-futbollisti i Tiranës dhe Kombëtares, një prej figurave më të spikatura të futbollit shqiptar, Ali Mema. Ali Mema do të mbetet në memorien e sportdashësve shqiptar si një nga mesfushorët më të shkëlqyer të brezit të Tiranës së viteve 60-70, teknik dhe […]

Pas palestrës këto ushqime nuk duhet t’i konsumosh. Ja pse

Nëse keni vendosur të humbisni disa kilogramë duke u marrë me aktivitet fizik dhe palestër, duhet të jeni në dijeni se vetëm kjo nuk mjafton. Kujdesi me ushqimin duhet të vazhdojë edhe gjatë kohës të stërvitjes, në mënyrë që të shpejtohen rezultatet e punës suaj. Bukuria kërkon sakrifica, ndaj këto ushqime nuk duhet të konsumohen […]

Finalja e konkursit të këngës franceze nesër tek Teatri Eksperimental. Ja çfarë merr fituesi

Ditën e nesërme më datë 30 mars në orën 14:00 tek Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Salla Goethe do të jetë finalja e konkursit të këngës franceze. Takimi në Teatrin Eksperimental të Tiranës do të jetë për të marrë pjesë në finalen e madhe të edicionit të 3-të të konkursit të këngës franceze. Kandidatët janë […]

Filmi “Ditë feste” nga Jacques Tati, sot ora 18:00

Nga cikli “Klasikët e kinemasë franceze”, sot më 29 mars, ora 18 :00 tek Qendra Ten do të shfaqet filmi “Ditë feste” nga Jacques Tati. Filmi i përket vitit 1949 dhe është i zhanrit komedi. Për çfarë bën fjalë? Disa artistë shëtitës vendosen në një fshat të qetë. Një nga argëtimet e tyre është një […]

Foto/ “2 gisht mjaltë” në çdo kinema!

Dy të sapomartuar shqiptarë nisen për muaj mjalti në Karaibe por nuk arrijnë kurrë në destinacion. Një histori e tillë, vjen me nota humori në një komedi romantike me producent Ermal Mamaqin dhe në rolin e aktores protagosite, këngëtarja Elvana Gjata. “2 gisht mjaltë” është prodhimi i dyti që aktori i humorit sjell për publikun […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).