Art & Kulturë

2018-ta viti i suksesshëm i Kinematografisë Shqiptare

Qendra Kombëtare e Kinematografisë konsideron arritje speciale të vitit 2018, vlerësimin e filmave shqiptarë në festivalet e huaja. “Arritjet speciale të vitit 2018, për herë të parë një film shqiptar arrin të marrë vlerësimin maksimal në një festival ndërkombëtar filmi të Kategorisë A. Filmi artistik “Delegacioni”, skenari Artan Minarolli, regjia Bujar Alimani, u vlerësua me […]

Rijetësohet Charlie Chaplin, së shpejti një film për legjendën e kinemasë

“Chaplin” është një film dokumentar që do të realizohet mbi jetën e aktorit dhe regjisorit Charlie Chaplin nga “Altitude” dhe “Showtime”, bazuar në punën e Peter Middleton e James Spinney. Prodhimi i këtij filmi mbështetet edhe nga muzeu në Zvicër “Chaplin’s World”, ku Charlie jetoi për 25 vite. Ky vend do të jetë pjesë e […]

Së shpejti një film mbi Ed Sheeran, Apple merr të drejtat ekskluzive

Këngëtari i famshëm britanik, Ed Sheeran, do të jetë protagonisti kryesor i filmit “Songwriter” që do të prodhohet nga Apple. Kompania mori të drejtat e këtij filmi, i cili u prezantua në “Tribeca Film Festival” dhe do të trajtojë jetën normale të këngëtarit, kohën kur ai shkruan muzikë dhe përditshmërinë e tij. Murray Cummings, kushuriri […]

Fansa të filmit “IT”? Së shpejti vjen edhe “IT 2”, zbuloni detajet e serisë së dytë

Filmi horror “IT” solli në sallat e kinemave me miliona veta, të cilët panë më nga afër kllounin e frikshëm Pennywise teksa përndiqte disa fëmijë të vegjël nga një qytezë e vogël amerikane në vitet ‘80. Fitimet e tij kapën shifrën e 700.4 milionë dollarëve kundrejt buxhetit prej 35 milionë dollar. Tashmë, regjisori i filmit, […]

Gati për një tjetër përrallë? “Borëbardha” rikthehet në kinema nga Disney

“Rose Red” është filmi më i fundit që Disney po mendon të prodhojë mbi përrallën e famshme të Borëbardhës. Sipas disa mediave amerikane, roli kryesor i filmit do të luhet nga aktorja e njohur amerikane, Brie Larson. Historia e filmit nuk do të tregojë përrallën klasike të Borëbardhës dhe 7 xhuxhave, por ajo do t’i […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).