Art & Kulturë

Ben Blushi dhe Ismail Kadare në Panairin e Librit në Leipzig

Letërsia bashkëkohore shqipe do të prezantohet përmes emrave më përfaqësues të saj në Panairin e Librit, në Leipzig të Gjermanisë, që do të mbahet nga datat 12-15 mars 2020. Alda Bardhyli drejtore e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit vëren se letërsia shqipe do të jetë  e pranishme përmes zërave më përfaqësues të saj në […]

Kadare, president nderi i Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit

Shkrimtari i madh Ismail Kadare do të jetë president nderi i Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit. Lajmin e ka bërë të  ditur nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti. Në një postim në rrjetet sociale, Margariti  shkruan se ka qenë drejtoresha e QKLL, Alda Bardhyli, e cila ia ka propozuar këtë rol të rëndësishëm Kadaresë, […]

Tryeza e debatit “Kadare dhe letrat shqipe”

Sot në orën 10.00, në sallën “Libri Akademik”, do të organizohet tryeza e debatit “Kadare dhe letrat shqipe”, në 84-vjetorin e lindjes. Veprimtaria është përgatitur nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit. Me këtë rast, Akademia e Shkencave do të bëjë të njohur vendimin e Kryesisë së saj për […]

Ismail Kadare, gjeniu i letrave, sot mbush 84 vjeç!

Ismail Kadare një prej shkrimtarëve më të mëdhenj të kohës, mbush sot 84 vjeç. Ditëlindja e Kadares është nuk është një datë e shënuar vetëm për lexuesit shqiptarë që krenohen me të, por edhe për lexuesit e gjuhëve të tjera në botë, pasi letërsia e tij është përkthyer në më shumë se 45-së gjuhë. Kadare, […]

Kadare fiton çmimin ”Neustadt”, i konsideruar Nobeli amerikan

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare ka fituar çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë “Neustadt”, që njihet edhe si Nobeli Amerikan, i cili njeh meritat e jashtëzakonshme letrare në letërsi në mbarë botën. Kadare është laureati i 26-të i këtij çmimi që jepet për merita të jashtëzakonshme letrare në letërsinë botërore. Çmimi “Neustadt” është çmimi i parë letrar […]

Mall nga Ismail Kadare

Ca pika shiu rane mbi qelq. Per ty une befas ndjeva mall. Jetojme te dy ne nje qytet, Dhe rralle shihemi sa rralle. Edhe m’u duk pak e çuditshme Si erdh kjo vjeshte, ky mengjes. Qiejt e ngrysur pa lejleke Dhe shirat pa ylber ne mes. Dhe thenia e vjeter e Heraklitit Seç m’u kujtua […]

E pamundura…

Poezi nga Ismail Kadare Ka Njëzet Vjet Që Ti Mungon Zbrazëtirën Asgjë Se Mbush Në Tryezën E Gëzimit A Të Brengës Sonë Ka Një Vend Ku S’ulet Askush N’aeroport Të Rinasit Nga Ike Pistat Janë Të Shtruara Gjithnjë Të Gjithë Avionët Ty Të Marrin Por Pas S’të Kthen Asnjë Vec Mes Gjëmimit Të Motoreve Duralumini […]

E Pamundura – Ismail Kadare

Ka Njezet Vjet Qe Ti Mungon Zbrazetiren Asgje Se Mbush Ne Tryezen E Gezimit A Te Brenges Sone Ka Nje Vend Ku S’ulet Askush N’aeroport Te Rinasit Nga Ike Pistat Jane Te Shtruara Gjithnje Te Gjithe Avionet Ty Te Marrin Por Pas S’te Kthen Asnje Vec Mes Gjemimit Te Motoreve Duralumini Ndrit, Dritheron, Zeri Gjemuer […]

Njeriu i letrave shqiptare, Ismail Kadare sot feston 83-vjetorin e lindjes

Shkrimtari Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. Ai është një ndër personalitet qendrore të kulturës shqiptare të gjysmës së dytë të shek. XX. Ismail Kadare lindi në vitin 1936 në Gjirokastër, ku kreu arsimin e mesëm. Në vitin 1958 u diplomua në degën e gjuhës e të letërsisë në Universitetin e Tiranës e më […]

Dimri – Ismail Kadare

Dhe vjeshta i shkoi ‘fletët e saj’ i vërtit era, i perpjek dimri si perandor kinez ngjyrën e verdhë kudo e ndjek. Dhe këto re qe tani vijnë ndryshe nga retë e gjertanishme të shkretat janë pa vetëtima porsi djerina te mërzitshme. Veçse nën to qyteti zien me drita,zhurma dhe trafik dhe flokët e tymta […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).