Art & Kulturë

“Ecje nën Gjurmët e Çlirimtarëve”

Në vitin jubilar të 75 vjetorit të çlirimit të kryeqytetit festohet ndryshe duke ecur nën gjurmët e partizanëve. Me ndihmën e aplikacionit Tirana Im Outdoor do të shenjohet shtegun nga Memoriali Debatik – Kodrat e Lapidarit të Saukut. Lapidari i Saukut jo vetëm ka një rëndësi historike, monument i memories së Luftës së Dytë Botërore, […]

Wanderlust: Eksploroni kryeqytetin e pazakontë të Shqipërisë!

Kryeqyteti i Shqipërisë është një perlë e Ballkanit, e pazbuluar nga shumica e njerëzve. Duke u nisur nga Piramida e Tiranës, sheshi “Skënderbej”, deri te xhamitë e zbukuruara dhe muzetë të ndërtuar brenda bunkerëve atomikë, ka ende shumë për të zbuluar, shkruan Sam Baker i faqes së njohur turistike britanike wanderlust.co.uk. Nëse ndaloni në Ballkan […]

Shqipëria vendi i vogël me zemër të madhe

Gazeta më e madhe e Pakistanit në gjuhën angleze ”The Express Tribune” rendit pesë vendet me shumicë myslimane, që nuk duhen humbur së vizituari. Sipas kësaj gazete, Shqipëria ndodhet në pesë vendet kryesore që përbëjnë trend në destinacionet turistike për këtë vit. “Një sekret i jashtëzakonshëm ballkanik i ruajtur më së miri, Shqipëria ka një […]

Media italiane, ANSA për fushatën “Rrëmbehu nga Shqipëria”

Shqipëria si destinacion turistik gjithëvjetor dhe projektet e ndërmarra në turizëm për promovimin e vlerave dhe tërheqjen e sa më shumë turistëve në vendin tonë, ka tërhequr dhe vëmendjen e agjencive të huaja të lajmeve. Agjencia e lajmeve italiane, ANSA ka shkruar një artikull për Shqipërinë turistike dhe nismat e ndërmarra në fushën e turizmit. […]

Shqipëria turistike, pjesë e Panairit Ndërkombëtar të Turizmit në Berlin

Shqipëria turistike përherë e më shumë po promovohet në panairet ndërkombëtare si një vend me potenciale turistike dhe kulturore. Së fundmi Shqipëria është pjesëmarrëse në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit në Berlin. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi u shpreh se, ”starton Panairi Ndërkombëtar i Turizmit në Berlin. Eventi turistik, ndër më të rëndësishmit dhe […]

Shqipëria pjesë e panairit ndërkombëtar të turizmit BIT Milano 2019

Turizmi bregdetar dhe ai malor, trashëgimia kulturore dhe historike,  si dhe kulinaria e Shqipërisë do të prezantohen nga data 10-12 shkurt në panairin ndërkombëtar të turizmit BIT Milano 2019. Shqipëria është mysafire prej kohësh e panairit më të madh të turizmit Bit Milano, ku mes qindra ekspozitorëve dhe mijëra vizitorëve përfaqësohet denjësisht. Agjencia Kombëtare e […]

“The Washington Post”: Në Shqipëri, te tradita antike dhe plazhet e bukura

Në vijë të drejtë – siç e konfirmon edhe Google – bregdeti ishte vetëm çështje miljesh larg. Një udhëtim i lehtë me makinë dhe ne do të ndiheshim mirë në Mesdhe. Në vend të kësaj, makina lëvizte përgjatë rrugëve të papastra duke ndaluar nga ndonjë dhi e vetmuar apo karrocë, ndërsa shoferi buzëqeshte nga reagimi […]

Bazaar: Shqipëria një ndër 15 vendet që të gjithë do të vizitonin në 2019

Revista “Harper’s Bazaar” që i kushtohet botës së modës, artit dhe kulturës ka zhvilluar një sondazh në instagram në bashkëpunim ekspertët e udhëtimeve për vendin që dëshirojnë të vizitojnë turistët në 2019 dhe Shqipëria është në dhjetë më të preferuarat, në një klasifikim ku ndodhen vende si Sri Lanka, Kanadaja, Zelanda e Re apo Japonia. […]

Rrëfimet e një koleksioni albanologjik “Shqipëria dhe shqiptarët nga Skënderbeu tek pavarësia”

Fjala e drejtorit të Muzeut Historik Kombëtar, Dorian Koçi në ekspozitën “Rrëfimet e një koleksioni albanologjik” nga Ylli Sula: Borhesi në veprën e vet monumentale “Biblioteka e Babelit” rrëfen sesi universi konsiston në hapësira dhomash hegzgonale të stërmëdha të cilat përfshijnë dijet e mjaftueshme për të mbijetuar njerëzimi si dhe katër dhoma të mëdha me […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).