Art & Kulturë

Teatri Shëtitës “Çajupi” nis vitin me “Hamami i grave”

2, 3, 4, 5 Shkurt, 18:00, Teatri “Aleksandër Moisiu” Në datat 2, 3, 4 dhe 5 shkurt Teatri Shëtitës “Çajupi” do të ngjisë në skenën e Teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës komedinë “Hamami i grave.” Shfaqjet nisin në orën 18:00. “Hamami i grave,” me regji nga Kiç Londo, është një himn për fuqinë e miqësisë […]

Galeria e Artit hap ekspozitën “Kongresi i Lushnjes”

27 janar, 18:00, Galeria e Artit Tiranë, Rr. e Kavajës Më 27 janar, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, në bashkëpunim me Galerinë e Artit Tiranë, hap ekspozitën “Kongresi i Lushnjes” me rastin e 102-vjetorit të kësaj ndodhie historike. Në këtë ekspozitë do të prezantohen dokumente origjinalë të cilat ruhen në thesaret e Arkivit Qendror Shtetëror. […]

“A do bëhet ky vend”: Stand Up nga Leonard Bombaj dhe familja

4 Shkurt, Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” Nga data 4 shkurt, në skenën e Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli” do të ngjitet Leonard Bombaj bashkë me familjen e tij për të performuar shfaqen e tyre stand-up të titulluar “A do bëhet ky vend.” Produksioni është realizim i Sirea Film, në bashkëpunim me Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim […]

Promovohet libri “Arbëreshët midis realiteti dhe mitit” nga Fatmir Toçi

20 Janar, 11:00, Universiteti “Aleksandër Xhuvani Nesër, më 20 janar, në ambientet e Universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan do të promovohet libri “Arbëreshët midis realitetit dhe mitit” nga autori Fatmir Toçi. Eventi nis në orën 11:00 dhe përbëhet nga një panel ekspertësh të cilët do të diskutojnë mbi librin.

Galeria e Artit çel ekspozitën “Standard i Dyfishtë”

18 Janar, Galeria e Artit Tiranë Galeria e Artit Tiranë e nis vitin me ekspozitën “Standard i Dyfishtë” nga artisti sirian Mohammad Ramadan. “Standard i Dyfishtë” çelet sot, më 18 janar. Kjo ekspozitë lidhet me pasojat e konfliktit, humbjen e kujtimeve dhe të jetëve, me luftën civile që detyroi miliona njerëz të largoheshin nga Siria. […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).