Art & Kulturë

Dita Ndërkombëtare e Rangers-ave

31 Korrik – Dita Botërore e Rangers-ave Për të gjithë ata që pak i njohin, Rangers (Inspektorët e Parkut), janë një figurë kyçe në ruajtjen dhe mbrojtjen e parqeve. Ata sigurojnë që vizitorët të njohin, zbatojnë dhe respektojnë rregullat e frekuentimit, kujdesen për mbrojtjen e florës dhe faunës, për parandalimi i zjarrit, ruajtjen e hapësirave […]

Elita 5 në Tiranë

Legjendat zbresin në Amfiteatrin e Tiranës… Më 7 Shtator në ora 20:00, festojmë së bashku 30 vjetorin e krijimit të grupit dhe prezantimin e albumit më të ri në një super koncert në qiell të hapur.

Rrënjët spanjolle të shekullit XX

Koncert me vepra të kompozitorit të mirënjohur spanjoll Manuel de Falla, Isaac Albeniz, nën drejtimin e dirigjenti spanjoll Ricardo Casero. Magjia e tingujve spanjolle do te interpretohen nga instrumentiste spanjollë dhe shqiptarë, balerinë dhe këngetarë solistë profesionistë. Per here te pare ne Shqiperi vjen nje nga orkestrat me te njohura ne fushen e muzikes klasike. […]

La pazza gioia, Netët e filmit italian

Beatrice Morandini Valdirana është një llafazane teatrale, e vetëquajtur konteshë, dhe sipas mendimit të saj, në intimitet me të fuqishmit e tokës. Donatella Morelli është një grua e re plot me tatuazhe, e brishtë dhe e heshtur e cila mban një secret të dhimbshëm. Që të dyja janë të ftuara në një komunitet terapeutik për […]

Dokufest, Tirana

Të dashur film-dashës nga Tirana, DokuFest po vjen të shfaqë një përzgjedhje të filmave nga programi i pasur i këtij edicioni & do e sjellim te ju temën tonë “Reflektimi”. Filmat do të shfaqen tek Amfiteatri i Tiranës duke filluar në orën 20:00. Programi i filmave/Film program: HERE THERE IS NO EARTH (Martin DiCicco – […]

Festa e Lakrorit në Korçë, pjesë e festimeve të verës

Festa e Lakrorit organizohet çdo vit nga Bashkia Korçë me qëllim gjallërimin e jetës turistike si edhe ruajtjen e traditës së gatimit tradicional edhe në atraksionet turistike që i bashkohen qytetit të Korçës. Gjatë festës, amvisat demonstrojnë përgatitjen e lakrorit para syve kureshtarë të vizitorëve që mezi presin të shijojnë lakrorin e sapopjekur në saç. […]

Ora e super muzikë mbërriti, Daddy Yankee sonte në sheshin “Skënderbej”

Kanë mbetur më pak  se 24 orë nga koncerti madhështor i këngëtarit nga Porto Rico, Daddy Yankee, në sheshin “Skënderbej”, në kryeqytet. Organizatorët po vijojnë punën për të ngritur një skenë prestigjoze, ku do të performojë këngëtari, por edhe krijimin e ambienteve mikpritëse për të gjithë spektatorët. Koncerti do të startojë me Encën dhe Ledri […]

Sot “përgjaket” hëna

27 korriku do të sjellë eklipsin më të gjatë hënor të shekullit të 21-të, si dhe atë që njihet si “hëna e përgjakur”. Ngjyra e satelitit të vetëm natyror të tokës do të ndryshojë nga e argjendtë në një të kuqe kërcënuese, për shkak të bllokimit të dritës së diellit nga hija e tokës. Nga […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).