Art & Kulturë

Si të përgatisni sallatën Cezar në shtëpitë tuaja

Shpeshherë porositet në restaurante, por rrallëkush posedon recetën e sallatës Cezar. Recetën dhe procedurat që kërkohen mund t’i gjeni më poshtë, të mundësuar nga Living: Përbërësit për 2 persona: sallatë jeshile 4 feta gjoks geli të prera në kubikë 2 feta buke të fortë (e ndenjur), e prerë në kubikë 1 lugë gjalpë për të skuqur […]

“Nuk të them dot lamtumirë”, djali i aktorit të ndjerë Rikard Ljarja prek me postimin e tij: Do kemi përjetësinë për bisedat tona

Djali i Rikard Ljarjas, aktorit të madh që u ndaj nga jeta pak ditë më parë, ka emocionuar me një status për të atin. Në rrjetet sociale, ai shprehet se nuk do të dontë kurrë që kjo ditë të vinte dhe se do të kenë përjetësinë për bisedat e tyre. STATUSI I PLOTE Drita e […]

Si ta përgatisni reçelin e portokallit

Portokalli është i pasur me fibër dietike, minerale dhe vitamina. Shija e portokalleve të freskëta nuk ka të krahasuar dhe është gjithnjë tërheqëse. Ky frut përmban pak kalori dhe asnjë gjurmë yndyre apo kolesteroli. Portokalli është i pasur me fibër dietike, minerale dhe vitamina. Një kokërr e vetme përmban 170 substanca të ndryshme mirëbërëse dhe […]

Konsumoni arra dhe nuk do të plakeni kurrë

Një studim i ri ka zbuluar se konsumimi i arrave lufton plakjen. Studiuesit nga Spanja dhe Kalifornia zbuluan se ngrënia e arrave nga të rriturit e shëndetshëm kishte pak efekt në funksionimin e tyre, ndërsa efekti më i madhe ishte tek të rriturit e moshuar që pinë duhan. Studimi përfshiu afërsisht 640 të moshuar, me […]

Horoskopi Javor 20-26 Prill 2020

Dashi 21 Mars – 19 Prill Dashuria: Mjedisi sentimental i jetës tuaj duket se është e vetmja gjë e sigurt për ju për momentin. Në fakt, ju do të keni një partner nga ana juaj, të cilit mund t’i mbështeteni në çdo kohë. Megjithatë, për fat të keq, do të ketë disa vështirësi për t’u […]

Video/ E shpejtë dhe e shijshme, si të bëni sufle

Përbërësit që ju duhen janë: gjalp, vezë, vanilje, sheqer, çokollatë dhe pak kripë. Kaq! 1. Fillimisht shkrini çokollatën 2. Pastaj përgatisni tavat e vogla ku do të vendosni ëmbëlsirën. Pasi t’i keni lyer anët e tyre me gjalpin e shkrirë, hidhini sheqer. 3. Rrihni të bardhat e vezëve derisa të bëhen në formë shkume 4. […]

Ndahet nga jeta, aktori dhe regjisori Rikard Ljarja! I njohur për rolin e “Dedës”

Ndahet nga jeta aktori dhe regjisori i mirënjohur Rikard Ljarja, në moshën 77-vjeçare. Mësohet se ka ndërruar jetë në banesën e tij në Tiranë, ndërsa thuhet se ai vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë. Vdekja e regjisorit është një humbje e madhe për kinematografinë shqiptare, por edhe për familjen e tij, e cila […]

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 21 raste të reja, shkon në 539 numri i të prekurve

Ju bëjmë me dije se ka vijuar puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive. Në 24 orët e fundit janë testuar 253 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 21 raste pozitive me COVID19. Nga rastet e reja 11 i […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).