Art & Kulturë

Princi i vogël – Klubi i Librit Akropoli i Ri 24

Qendra Kulturore dhe Filozofike Akropoli i Ri, në kuadër të sektorit të Filozofisë, organizon më datë 16 Shtator Klubin e Librit 24. Në këtë takim do të analizohet vepra “Princi i Vogël”, nga autori Antoine de Saint-Exupèry. Libri “Princi I Vogël” është publikuar për herë të parë në vitin 1943 si një novelë e një […]

Music-Film Tirana Festival

Festivali i filmit dhe muzikës vjen në kuadër të Vitit Kulturor Austri – Shqipëri 2018 dhe do të zhvillohet çdo mbrëmje nga data 13 deri në 20 shtator 2018 në Pazarin e Ri në Tiranë. Festivali i filmit si format merr shkas nga Festivali i Filmit Muzikor në Vjenë i cili zhvillohet prej vitit 1991 […]

Filmi “Gardhi” shkon në CIFF

Me dy trofe tashmë, “Gardhi” vazhdon rrugëtimin nëpër festivale. Pas suksesit në një prej festivaleve më prestigjioze të filmit të shkurtër në veri të ShBA-së, ”Palm Springs International Short Film Festival”, ku në qershor mori çmimin si filmi më i mirë i shkurtër duke fituar të drejtën për kualifikim për “Oscar”, triumfit në “DokuFest”, dhe […]

Skënderbeu në skenat Veneciane

Ministri i Shtetit për Diasporën Pandeli Majko sjell jehonën e Skënderbeut nga Venecia. Skënderbeu do ngjitet në skenën e Venecias me 6 shtator, pasi opera “Skanderbeg”, e kompozuar nga Vivaldi shfaqet për publikun. Ministri i Shtetit për Diasporën Majko shprehet se “Gjergj Kastriot Skëndërbeu “pushton” skenat e Venecias. Opera “Skanderbeg”, e kompozuar 300 vjet më […]

Flaka Haliti, ekspozite

FLAKA HALITI KËTU – APO ATJE, ËSHTË MË ATJE Galeria Kombëtare e Arteve, Tiranë 8 shtator – 9 nëntor, 2018 Hapja: 7 shtator, 2018, 19:00 “Këtu – apo atje, është më atje”: ky titull i pavendosur i ekspozitës së Flaka Halitit në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë sugjeron një skepticizëm të përgjithshëm ndaj përkufizimeve […]

Peizazhe të bukura nga mbarë bota, në një ekspozitë unike të fotografisë

Një ekspozitë në Londër shfaq disa prej fotografëve kryesorë të peizazhit, me imazhet e realizuara në mbarë globin. Fotografi Graeme Green shpjegon nxitjen që jep bota natyrore. Green thotë se fotografia e peizazhit kërkon të dalësh, të fikësh telefonin dhe të shmangesh nga obligimet e përditshme. “Nuk është vetëm arti i fotografisë tërheqës, por akti […]

MAGJIA E LUMIT TE SHALES

Lumi i Shalës – Një mrekulli e natyrës Lumi buron rrëzë Alpeve Shqiptare. Ka një gjatësi prej 37 km prej burimit në majën e Radohinës e deri në Drin. Lumi i Shalës është i pasur me një shumëllojshmëri peshqish, por më i përhapuri është trofta, që rritet vetëm në ujrat e ëmbla. Është lumë malor […]

HABITAT & HAPËSIRAT NDËRMJET

Dastid Miluka, Per here te pare ne Tirane, Prezanton Ekspoziten:”Habitat & Hapësirat Nërmjet”. Ne zbuluam hapësirat dhe u përshtatëm për të jetuar në to. Krijuam hapësirat tona të banimit duke i ndërtuar ato. Iu përshtatëm atyre dhe me kalimin e kohës, keto hapësira na shndërruan edhe ne. Vendi ku jetojmë, jemi ne dhe ne jemi […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).