Art & Kulturë

Tirana / Film Martin Eden di Pietro Marcello

Con / Me: Luca Marinelli, Jessica Cressy, Vincenzo Nemolato, Marco Leonardi, Denise Sardisco, Carmen Pommell Drammatico l Italia, 2019 l 129 min. l sottotitoli inglese – / –  Dramë l Itali, 2019 l 129 min. l me titra anglisht 02 agosto / gusht 2021 ore 21 @Reja.al – Tirana Dopo aver salvato da un pestaggio Arturo, giovane rampollo della borghesia industriale, il marinaio Martin Eden viene ricevuto in […]

Galleria d’Arte ALPHA a Valona – Mostra “Punto di Rugiada” di Stefano Romano

PUNTO DI RUGIADA di Stefano Romano a cura di / kuruar nga: Francesco Scasciamacchia VALONA – Galleria ALPHA, Ansambli i Rrugës Justin Godard, Qendra Historike Inaugurazione / Hapja me: Venerdì 6 agosto / gusht 2021 ore 18:00 La Mostra rimarrà aperta fino al / Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri me: 10.09.2021 Lunedi – Sabato / E hënë – e shtunë: 16:00 – 22:00 Mostra […]

Hapen Këndet Arkivore në Vlorë dhe Selenicë, prezantohet në Lungomare ekspozita ‘‘Vlora në dokumentet e AQSH’’

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave promovoi Këndin Arkivor në Bibliotekën e Vlorës, i cili do të funksionojë njësoj si në Sallën e Studimit në Tiranë.   Ky kënd i cili vjen falë bashkëpunimit me Bashkinë e Vlorës dhe Bibliotekën Publike ‘‘Shefqet Musaraj’’, ka për qëllim për të qenë sa më pranë studentëve, akademikëve po dhe publikut […]

Vjen në shqip autorja suedeze Helena Henschen me romanin “Në hije të krimit”

Vjen në shqip autorja suedeze Helena Henschen me romanin “Në hije të krimit”, fituese e Çmimit të Bashkimit Europian për Letërsinë (2009). “Kam shkruar për pesë njerëz që vdiqën, për historinë e një vrasjeje, por njëkohësisht një libër për jetën dhe për dhimbjen. E ndjeva se duhej ta shkruaja këtë libër, sepse isha rritur nën […]

Summer with Return to innocence

“Të kesh ngacmimin e duhur për të bërë një pikturë nuk është thjesht cështje frymëzimi por edhe të kesh gjendjen e duhur emocionale. Duket se këtë gjëndje piktores Albana Shoshi ia kane krijuar fotografitë e familjes dhe të fëmijërisë mbi te cilat ka ngritur një cikël të tërë pikturash . ”Ky impostim i fallsos, i […]

Çelet ekspozita “Bëje ose vdis!”

Në Kalanë e Tiranës u cel sot Ekspozita me titull “Bëje ose Vdis”, kushtuar jetës dhe veprimtarisë së Ukshin Hotit. Ekspozita përmban fotografi dhe dokumente të Agjencisë Shtetërore të Arkivave të Kosovës ku janë pasqyruar fotografi familjare, fotografi nga arsimi që ka kryer, shkrime gazetash dhe revistash, letra të Ukshin Hotit nga burgu si dhe […]

European Archeological Film Festival 1st Edition/ Fare Cinema

Inxhinieria romake – Minierat. Shfrytëzimi i pasurive të fshehura Spain, 2020 l 55 min. Digivision production coproduced by corporación Radio Televisión Española Director : José Antonio Muñiz Producer: Javier Téllez Visual Effects director : Javier Torres 3D Area Coordinator : Ángel Veloso Visual Effects : Irene Rebenaque, Alex Salmerón, Jan Vallès Spanish l Albanian subs. […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).