Art & Kulturë

Shend e Verë – 1 Qershori në Park

Festë e Hapur në Parkun e Madh të Liqenit. Mos e humbisni “Shend e Verë” më 1 Qershor. Teatri i Hapur, ora 19:00 – 21:00: Koncert – Orkestra e Harqeve – Kërcime – Këngë – Animatorë. Fushat Multisportive, ora 18:00 – 20:00: Aktivitete Sportive për Fëmijë. Merrni prindrit dhe kaloni nga Parku të argëtohemi së […]

Pena e Re – Takim me Poezinë

[codepeople-post-map]A keni një poezi që doni ta ndani me poetë apo të rinj dhe të reja që pëlqejnë poezinë ? Merreni me vete dhe ejani në Qendrën Rinore të Tiranës për ta recituar atë . Poezia mund të jetë e juaja , por edhe e ndonjë autori tuaj të preferuar. Por jo vetëm kaq, brenda […]

Investojmë për Femijet: Sigurojmë të Ardhmen

Në prag të 1 Qershorit – Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve – ju ftojmë në aktivitetin: Investojmë për fëmijët! Sigurojmë të ardhmen! Për të shënuar së bashku miratimin e Ligjit te ri për të Drejtat dhe Mbrojtjen e Femijëve, si dhe Axhenden 2020 per Femijet. Njekohesishtm, për të promovuar modelet pozitive të profesionistëve që punojnë në […]

Ekspozit Bota e Reve, më 10 qershor tek Qendra Rinore Tirana

Elida Diamanti, Anastasia dhe Olta Canka do t’ju njohin me një botë të veçantë idesh dhe punimesh nga fusha e ARKITEKTURËS, PIKTURËS dhe STILIMIT, gati për t’ju përcjellë nëpër re… Elida “Ideja e merr frymëzimin gjetiu dhe pas saj rrjedh një projekt. Projekti konkretizon formulimin volumor të objektit, jashtë e brenda, me muratura e themele […]

Albanian Film Week në New York ndan çmimin ‘Post-Mortum’ për tre aktorët e ndjerë shqiptarë

Edicioni i gjashtë i Albanian Film Week në New York, përfundoi mbrëmë me rast u ndanë edhe çmimet për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, dokumentarin më të mirë, aktorët më të mirë… Në kuadër të këtyre çmimeve u nda edhe çmimi special ‘Post-Mortum’, çmim ky që shkoi për tre doajenët e aktrimit […]

Festivali Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë mirëpritet në Shkodër në edicionin e 55-të

Festivali Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë, Shkodër, sjell edicionin e tij të 55-të në datat 1,2 e 3 qershor 2017.Në këtë festival do të marrin pjesë rreth 200 fëmijë dhe përveç krijimtarisë së re do të ketë edhe këngë të zgjedhura në 25-vjeçarin e fundit të autorëve që nuk kanë munguar në asnjë prej edicioneve […]

DAYnNIGHT- KOLONATnFEST 3

Edhe këtë vit, si 2 vitet e shkuara, duke krijuar keshtu një forme tradite të përvitshme, DAYnNIGHT organizon eventin KOLONATnFEST! Ambienti kolonave pranë Rektoratit, do jetë përsëri vendi ku për 12 orë rresht, të shoqëruar nga muzika e dj me të famshëm në vend, lojra etj do të mblidhemi për t’u defryer, kërcyer të gjithë […]

Hapet ekspozita e ‘Pasurive’ nga Vigan Nimani

Ekspozita e punimeve me titullin “Pasuritë e të pazhvilluarve” e artistit Vigan Nimani është hapur mbrëmjën e së enjtes në hapësirën ekspozuese Motrat në Prishtinë. Në praninë e shumë artëdashësve dhe publikut, punimet e Nimanit u veçuan për eklektizëm stilesh, dhe për tematikë shumë specifike të bazuar në relieve arkitektonike. Ekspozita është e hapur çdo […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).