Art & Kulturë

Mbill një Lule

Kjo ditë i kushtohet mbjelljes së luleve dhe ardhjes së sezonit të pranverës. Mbjellja e luleve është kthyer tashmë në një hobi për shumë njerëz, të rinj e të moshuar. Dita e mbjelljes së luleve shënon fillimin e një sezoni të ri çdo vit. Nxënësit e shkollës “Protagonistët” do të na bashkohen për t’i dhënë […]

“Dielli dhe Hëna Nëna” – Koncert festiv kushtuar figurës së mësuesit dhe nënës!

“Dielli dhe Hëna Nëna” – Koncert festiv nga fëmijët e QKKF kushtuar figurës së mësuesit dhe nënës! Këngë e kërcime nga fëmijët e talentuar të Qendrës Kombëtare të Kulturës e artistët e vegjël të grupeve Shake Dance Studio, Art Revolution Dance, Jolie Danse e Yjet e së Ardhmes. Festojmë sëbashku, nga ora 11:00 te Amfiteatri […]

Ora Bioplogjike në Zoo Park. Ja kur

APR – Bashkia Tiranë organizon aktivitete të shumta, gjithnjë e më të shpeshta për edukimin, ndërgjegjësimin e frymëzimin tek brezi i ri mbi bimësinë, mbjelljet e reja të pemëve, njohjen e mbrojtjen e natyrës, jetesën aktive e të gjelbër, aktivitete sportive e rekreative në natyrë, programe speciale e gjithëpërfshirëse. Këtë të mërkurë orën biologjike do […]

Çfarë ndodh nëse fëmija juaj konsumon shumë salçiçe

Salçiçet janë ushqimi i preferuar i miliona njerëzve, veçanërisht në Amerikë, ku shiten në formën e hot dog-ëve në evente dhe festivale të ndryshme. Disa hulumtime tregojnë se vetëm ditën e katër korrikut, çdo vit amerikanët i konsumojnë më shumë se 155 milionë salçiçe. Sidoqoftë, doktorët thonë se fëmijët që konsumojnë salçiçe kanë një rritje […]

Dhuro shpresë në fund vit, nisëm bamirëse

Të rinjtë e Durrësit i janë bashkuar kauzës për të ndihmuar personat në nevojë ekonomike. Fokusi i të rinjve këtë vit do të jetë kryesisht në fshatrat e Durrësit, ku një pjese të madhe të familjeve i janë dëmtuar banesat si pasojë e tërmetit të datës 26 nëntor. Kësaj nisme mund t’i bashkohen të gjithë […]

Krishtlindje dhe Diell në Re!

Dëshira më e madhe e një plaku prej dëbore, ishte të krijonte miq… Dëshira më e madhe e shqiptarëve në këtë fundvit, është të jemi mirë dhe së bashku! Por dëshira më e madhe e fëmijëve, është që të na argëtojnë me talentin dhe punën e tyre! Jo një ditë, as dy, por tri ditë […]

Një lojë, një lodër, një libër!

Tërmeti që goditi Shqipërinë më 26 Nëntor, la pas një situatë të trishtë, sidomos për fëmijët. Festat për fëmijët janë dhe LODRAT. Kështu që për ata fëmijë që i humbën bashkë me shtëpitë, për ata fëmijë prindërit e të cilëve nuk kanë mundësi të dhurojnë një lodër dhe për ata fëmijë që ëndrrat i kanë […]

Muzeu Historik solidarizohet me familjet e dëmtuara nga tërmeti, projekte edukative për fëmijët

Pas tërmetit që preku Shqipërinë mëngjesin e 26 nëntorit, shumë banorë të qytetit të Durrësit dhe zonave të tjera, pas shpalljes si të pabanueshme të banesave të tyre, janë strehuar në hotel “Bonita”. Mes personave të prekur nga tërmeti ka dhe shumë fëmijë, të cilët pas situatës së krijuar ndodhen në një shok të vërtetë […]

Projekti “Arkeologu i vogël” udhëton në Lushnjë

Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Muzeun Historik Lushnjë, organizoi projektin “Arkeologu i vogël”. Nxënës të shkollës 9-vjeçare “Skënder Libohova”, Lushnje, u bënë pjesë e një prej aktiviteteve edukative të Muzeut Historik Kombëtar me titull “Arkeologu i vogël”. “Arkeologu i vogël” është një projekt ku mësohen hapat e parë të kërkimeve arkeologjike. Të udhëzuar nga […]

Nata magjike – shfaqje teatrore për fëmijë

Të ëndërrosh gjatë natës është normale, por që ëndrrat të bëhen realitet, është magjike. “Nata Magjike” do të jetë e mbushur me të papritura dhe me plotë mrekulli. Kjo natë do të jetë speciale për dy vogëlushët Mia dhe Lars. Ka për të qenë një nga ato netë që ka për të ngelur gjatë në […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).