Art & Kulturë

Në Fokus – Lola Aleksi Gjoka, pianistja e parë shqiptare

Lola Gjoka është padyshim një nga figurat më të njohura shumë-dimensionale në historinë e artit muzikor Shqiptar. E lindur në Sevastopol, Rusi më 22 Maj 1910 në një familje emigrantësh nga Bugareci i Korçes, ajo filloi të praktikojë pianon në moshën 6 vjeçare. Gjoka u kthye në Korçë në 1932 ku dhe debutoi në skenën […]

Shuhet në moshën 71-vjeçare studiuesi dhe shkrimtari Moikom Zeqo

Moikom Zeqo, i cilësuar si një ndër zërat e më të rëndësishëm të kulturës sonë kombëtare është shuar mëngjesin e sotëm. Prej kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë (leucemi akute) dhe ishte nën kurim të vazhdueshëm. Moikom Zeqo (Durrës, 3 qershor 1949-15 qershor 2020 Tiranë) kreu studimet e larta në degën e Gjuhë-Leterisisë në […]

Gëzim Kruja shoqërohet për në banesën e fundit. E trishta e kësaj dite

Sot u përcoll për në banesën e fundit aktori i mirënjohur i humorit shqiptar, Gëzim Kraja. Por e trishta e kësaj dite ishte fakti që ceremonia e funeralit, nuk u bë ashtu siç do i kishte hije një aktori të madh si Kruja. Shkak është bërë situata me pandeminë që ka përfshirë Shqipërinë dhe gjithë […]

Ekskluzive/ Bëhuni gati, çifti më i famshëm i karantinës do nxjerrë këngën e re dhe ja cila do jetë

Tani të gjithë e njohim çiftin më të famshëm të karantinës. Ata janë Ermira dhe Gjergji e u bënë të famshëm, pa u munduar fare, madje pa dëshirën e tyre, sepse në grupin e miqve në Whatsapp dërguan një këngë të cilën të gjithë e kishim dëgjuar, por asnjëherë në atë version. Kënga “Bananja” e […]

Kjo është aktorja shqiptare që për herë të parë luajti teatër më 1919-n

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka ndarë me publikun në “Muajin e Teatrit” dhe në prag të 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, pak histori nga aktoret e para, që u ngjitën në skenën shqiptare. “Ishte viti 1919, kur në qytetin e Shkodrës luhej drama “Erminja e Vorfën”. Ishte e zakonshme për kohën, që edhe […]

Shuhet Nexhmije Pagarusha!

Është shuar në moshën 86-vjeçare “bilbili i Kosovës”, ikona e muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha. Lajmin e trishtë e dhanë familjarët në rrjetet sociale, pasi legjenda nuk i rezistoi më sëmundjes së gjatë. Një karrierë brilante, me një zë të jashtëzakonshëm, Pagarusha i këndoi dashurisë, dhimbjes, vendlindjes, në të gjitha zhanret dhe emocionoi për 40 vite […]

Ismail Kadare, gjeniu i letrave, sot mbush 84 vjeç!

Ismail Kadare një prej shkrimtarëve më të mëdhenj të kohës, mbush sot 84 vjeç. Ditëlindja e Kadares është nuk është një datë e shënuar vetëm për lexuesit shqiptarë që krenohen me të, por edhe për lexuesit e gjuhëve të tjera në botë, pasi letërsia e tij është përkthyer në më shumë se 45-së gjuhë. Kadare, […]

15 vjet Çmime KULT, ja kush janë të nominuarit e këtij viti!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

Ermonela Jaho në Tiranë për një koncert bamirësie

Sopranoja e famshme Ermonela Jaho, njëkohësisht ambasadore e YWCA në kauzën e “Fjongos Rozë” do të vijë në Tiranë për t’iu bashkuar zërit të vajzave dhe grave shqiptare në një koncert bamirësie. Të gjitha fitimet e koncertit, që do të zhvillohet më 22 tetor në orën 19:00 te salla e Katedrales Ortodokse në kryeqytet, do […]

Rikthehet në Shqipëri kritikja e parë grua në vitet ‘80-‘90. Domethënia e librit më të ri, “Jetë buzë detit”

Iskra Thoma, kritikja e parë grua në vitet ‘80-’90 e cila jeton në Itali është rikthyer në atdhe, por jo duarbosh. Ajo ka publikuar librin e saj të ri “Jetë buzë detit” me novela, tregime dhe publicistikë që vjen nga shtëpia Botuese “Emal”. Të njihemi pak me këtë libër! Vetë shkrimtarja, Iskra Thoma është shprehur […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).