Art & Kulturë

Asnjë i infektuar me Covid-19 te ky fshat në Itali, ja pse

Banorët e Montaldo Torinese, një fshat në rajonin verior të Piedmont, në Itali, nuk janë prekur nga koronavirusi. Sipas The Guardian disa prej tyre besojnë se po mbrohen nga “uji i mrekullive” që sipas një legjende, kuroi ushtarët e Napoleon Bonapartit nga pneumonia. Montaldo Torinese ndodhet 19km larg Torinos, kryeqytetit rajonal ku të paktën 3658 […]

3 maska për fytyrën në kushte shtëpie

Ju mund të kujdeseni shumë thjeshtë për lëkurën tuaj, mjafton të gjeni pak minuta. Maskat për kujdesin dhe rigjenerimin e lëkurës mund të realizohen shumë mirë me produkte natyrale në shtëpinë tuaj. Maskë me tërshërë Tërshëra ndihmon në ripërtëritjen e lëkurës. Merrni 1 çerek fixhani tërshërë dhe hidheni në gjysmë filxhani ujë të ngrohtë. Lijeni […]

Plazhi me kokoshka!

Shumë e njohin ishullin e Fuerteventura, i dyti më i madh në Ishujt Kanarie, por pak e dinë që ky ishull është shtëpia e një prej plazheve më të mëdha në botë, një plazh që duket se është bërë nga kokoshka, shkruan faqja italiane gazmore fuoriditesta.it Emri i saj është ”Playa de Palomitas de Maíz” […]

Placido Domingo shtrohet në spital pasi u diagnostifikua me Covid 19

Placido Domingo, ylli i operës, është shtruar në spital në Meksikë për shkak të ndërlikimeve që lidhen me COVID-19, shkruan “Los Angeles Times”. Në një deklaratë për shtyp, një zëdhënës për këngëtarin e operës raportoi se ai është në gjendje të qëndrueshme, por do të mbetet në spital për aq kohë sa mjekët e shohin […]

Horoskopi javor 30 Mars – 5 Prill 2020

Dashi 21 Mars – 19 Prill Dashuria: Këtë javë do të jeni në humor për argëtim, do të jeni në qendër të vëmendjes dhe mund të bëni miq të rinj dhe zbulime të reja. Harmonia mbretëron suprem në marrëdhënien tuaj, dhe nëse e doni gjysmën tuaj tjetër nuk do hezitoni ta tregoni. Përveç kësaj, Marsi […]

Surprizon Sharon Stone: Faleminderit Shqipëri, me gjithë zemër!

Aktorja e famshme hollivudiane, Sharon Stone, ka vlerësuar veprimin e Shqipërisë për të dërguar 30 mjekë dhe infermierë në Itali, për të ndihmuar në krizën shëndetësore atje për shkak të koronavirusit. Në një postim në Instagram Story, shoqëruar me një foto të emigrantëve shqiptarë në vitet 1990, Stone shkruan: “30 vite më parë, Italia vendosi t’i […]

A e parandalon dushi koronavirusin?

Instituti i Shëndetit Publik bën me dije një tjetër fakt që ndoshta njerëzit e kanë besuar gabim deri më sot. Sipas ISHP, COVID-19 nuk parandalohet nëse bëni rregullisht dush apo laheni në vaskë. Në një postim në rrjetet sociale, ISHP shkruan: Covid-19 nuk parandalohet nëse ju bëni rregullisht dush apo laheni në vaskë.Temperatura normale e trupit tuaj […]

Si t’ua shpjegojmë fëmijëve Koronavirusin?

Cilat janë efektet psikologjike të karantinës tek fëmijët? Ngjarjet e fundit si pasojë e pandemisë së koronavirusit 2019, kanë ndryshuar realitetin e jetës së përditshme të shumë fëmijëve dhe prindërve. Studimet e realizuara për të kuptuar efektet psikologjike të karantinës kanë gjetur se disa nga përjetimet më tipike që njerëzit shfaqin janë frika dhe shqetësimi […]

Kjo bimë është ilaçi për uljen e tensionit të gjakut

Vuani nga tensioni i lartë i gjakut? Zgjidhjen e keni shumë pranë. Rukola është një barishte me dhunti të shumta për shëndetin e mirë. Ajo përdoret kryesisht në sallata, por edhe mund të gatuhet krahas perimeve të tjera. Rukola është një nga burimet më të pasura të nitrateve dhe përmban gjashtë herë më shumë nitrate […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).