Art & Kulturë

Klasikët në Opera – DUO

Në kuadër të 250 vjetorit të Beethoven, #TKOB vijon ciklin e koncerteve dedikuar mjeshtrit. Këtë herë me krijimet më të bukura edhe të gjigandëve Prokofiev dhe Scriabin, me Herta Cane në piano dhe Jona Çegrani në celo, ju mirëpresin në një mbrëmje klasikësh, me një program pjesësh nga më të bukurat e shkruara ndonjëherë. 07 […]

15 vjet Çmime KULT, ja kush janë të nominuarit e këtij viti!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

Opera “Lakuriqi i natës” në skenën e teatrit Bylis

Opereta “Lakuriqi i natës” është shfaqur në skenën e teatrit Bylis në festën e çlirimit të qytetit të Fierit. Opereta “Lakuriqi i natës” është një produksion i Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit që u ngjit në skenën e teatrit Bylis në Fier për të shënuar mbylljen e festimeve për 75 vjetorin e çlirimit të […]

Sot në orën 19:00 ndiqni një cikël koncertesh recitale! Ja ku

Me pjesëmarrjen e sopranos Shpresa Beka, baritonit Ylber Gjini dhe sopranos Lindita Kotorri në Muzeun Kombëtar do të zhvillohet një cikël koncertesh recitale-solistike. Cikli i koncerteve do të zhvilohet sot në orën 19:00. Në këtë opera do të ketë romanca të zgjedhura nga kompozitorët më të shquar shqiptar si: Vangjush Nova, Preng Jakova, Tonin Harapi, […]

A e dini se Puccini e shkroi dhe rishkroi rreth katër herë aktin e katërt të operës “La Boheme”?

Puccini shkroi dhe rishkroi rreth katër herë aktin e katër të operës “La Boheme”. Ai i shkroi mikut të tij, Sor Giulio këto fjalë: Kur kjo vajzë për të cilën kam punuar kaq shumë vdes, do të doja që ajo të dilte nga bota më pak për vete dhe pak më shumë për ata që […]

Opera “LA BOHEME” në Pallatin e Kongreseve premierë më…

“ La Boheme” një koncept regjisorial, i cili i adaptohet historisë. Ky produksion i ri do të jetë si një rrëfimi kinematografik, ku ngjarjet do të jenë të zhytura në jetën e artistëve impresionistë, në një përzierje të mrekullueshme dashurie dhe dëshpërimi, reale dhe ideale. Mos e humbisni këtë super produksion krejtësisht të ri me […]

OPERA HISTORI

Një ndër shfaqet më të preferuara të fëmijëve, 40 vite më parë,në janar të vitit 1979 u vu në skenën e TKOB baleti për fëmijë “Kecat dhe Ujku”. Ky balet me një akt e tre tablo erdhi me libret të Ramazan Bogdanit, muzikë të Aleksandër Peçit, baletmaestër Gëzim Kacelit dhe piktor Gjergj Marko. Në rolet […]

Rikthehet Opera Carmen, mos e humbisni!

Përgjatë katër netëve, këtë fund shtatori, opera ‘Carmen’ do të rikthehet në skenën e Pallatit të Kongreseve. Këtë herë vepra konkretizon bashkëpunimin e Teatrit të Operas dhe Baletit me Teatrin Nacional të Operas së Serbisë. Opera ‘Carmen’ rikthehet këtë fund shtatori në katër netë për të gjithë ata që e humbën sezonin e kaluar. Në […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).