Art & Kulturë

Kisha e Shën Gjonit me këmbanë të re

Banorët e fshatit Mërqi të Lezhës kremtuan Ditën e Martirizimit të Shën Gjon Pagëzuesit. Në këtë ditë u celebrua një meshë e veçantë pasi u bekua edhe këmbana e re, e dhuruar nga familja Pali. Pikërisht pas 7 vitesh, Kisha ku nga Papa Klementi i XI me 14 Janar 1703 u mblodh Kuvendi i Arbrit, […]

“Bashtova Festival”, festë muzikore në mes të natyrës spektakolare

“Bashtova Festival” do të dhurojë për tri net muzikë të bukur në magjinë e natyrës në Kalanë e Bashtovës në Shqipëri. Me ftesën për të mos humbur këtë event, kryeministri Edi Rama theksoi se nga dita e nesërme ky festival do të ofrojë për pushuesit e vizitorët muzikën më të mirë dhe aktivitete të tjera […]

“Testamenti”, shfaqja që sjell copëza nga e kaluara

Në ndërtesën e Hamamit të vjetër në Prizren kësaj radhe do të mund të shihni një shfaqje mjaft interesante. Organizata Jo-Qeveritare “Dua” prezanton shfaqjen eksperimentale “Testamenti” e cila vjen me regji nga Zana Duraku. “Testamenti” është shfaqje eksperimentale bazuar në poezinë “Jam Shqiptar”nga Mitrush Kutelit, në monodramën “Vdekja e një mbretëreshe” nga Rexhep Qosja dhe […]

Kuratorja gjermane, cikël bisedash mbi rolin e arkivave në praktikën artistike

Aktivizimi i rolit të arkivave në praktikën artistike është në qendër të të ciklit të bisedave të Art House School, ku Angelika Stepken, drejtoreshë e Villa Romana në Firence, vjen me një trajtesë të sajën. Që nga vitet ’90 artistët filluan të interesohesh rreth arkivave, si t’i qaseshin atyre, si t’i dekonstruktonin, si t’i ballafaqonin […]

Inva Mula, koncert në Palermo për Nënë Terezën

Sopranoja me famë botërore Inva Mula do të mbajë një koncert për të nderuar kujtimin e Nënë Terezës me rastin e përvjetorit të shenjtërimit të saj. Koncerti “Nëna Arbëri”, do të mbahet më 5 shtator në ora 21:00 në sheshin “Vittorio Emanuele”, në Piana Degli Albanesi. Së bashku me sopranon Inva Mula do të jenë […]

Ja ku do zhvillohet edicioni 2020 të Eurovizionit

Rotterdami do të presë edicionin 2020 të Eurovizionit që do të zhvillohet më 16 maj duke fituar një betejë që e përballi këtë qytet në perëndim të Holandës me vende të tjera të metrolit, sipas televizionit holandez. Ky qytet prej 600 000 banorësh ka qenë i privilegjuar në Maastricht në finale. Në konkursin për organizimin […]

Festivaletteratura 2019/ Tirana një qytet në mes Perëndimit dhe Lindjes

Një qytet në mes Perëndimit dhe Lindjes dhe rrugë kryesore mes ikjeve dhe ardhjeve në zemër të Mesdheut, pas errësirës së fundit të viteve 1900 dhe karvanit të gjatë me mijëra persona që braktisnin bregun lindor të Adriatikut, Tirana sot është në qendër të një rilindjeje të gjallëruar dhe të bollshme kulturore. Njësoj si në […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).